fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Все що необхідно знати про фіброаденому

  Все що необхідно знати про фіброаденому
  29 Січня 2023

  Все що необхідно знати про фіброаденому

  Фіброаденома – це один з видів новоутворень у молочній залозі. Така пухлина є доброякісною, але якщо вона виникає, жінка все одно потребує допомоги мамолога. По-перше, без проведення досліджень неможливо відрізнити це утворення від злоякісних пухлин. По-друге, тільки спеціаліст може визначити, чи потрібно проводити операцію. Крім того, існує ризик перетворення фіброаденоми на ракову пухлину.

  Чому виникають фіброаденоми і що про них відомо?

  Причини виникнення фіброаденом ще не вивчені повністю. Але у більшості випадків вони з’являються у молодих жінок при порушеннях гормонального фону, викликаних:

  • Здійсненням аборту;
  • Вагітністю;
  • Дуже коротким або занадто довгим періодом лактації;
  • Тривалою відсутністю вагітності у дітородному віці;
  • Захворюваннями щитоподібної залози, гіпофізу;
  • Використанням гормональних препаратів;
  • Гінекологічними проблемами.

  Поява фіброаденоми може бути пов’язана з генетичною схильністю. Також ризик зростає, якщо у жінки дуже рано починаються перші менструації або пізно починається менопауза. Виникненню новоутворення можуть сприяти стреси, травми грудей, паління та вживання алкоголю, ожиріння, часте засмагання.

  Ці пухлини утворюються із залозистої або фіброзної тканини і на дотик нагадують щільну рухливу кульку всередині молочної залози. Вони не пов’язані з оточуючими тканинами, рухливі. Розмір їх найчастіше сягає 1-5 см, однак зустрічаються фіброаденоми велетенських розмірів – більше 20 см. Можливі такі варіанти їх розташування:

  1. Інтраканалікулярні – ростуть всередині протоків молочних залоз;
  2. Периканалікулярні – розташовуються навколо протоків;
  3. Змішані – розвиваються у протоках та навколо них;
  4. Філоїдні (листоподібні) – розвиваються з інтраканалікулярних фіброаденом.

  Серед цих видів фіброаденом найбільшу загрозу являють листоподібні. Вони ростуть найшвидше, сягають більших розмірів, а ризик їх переродження на злоякісну пухлину складає приблизно 10%.

  Найчастіше виникають поодинокі фіброаденоми, але у деяких випадках виявляють кілька пухлин одночасно, в одній чи обох молочних залозах. Нові фіброаденоми є більш м’якими, не мають щільної зовнішньої капсули та ростуть швидше. Зрілі новоутворення ростуть повільніше, мають більш щільну консистенцію і капсулу. Після настання менопаузи вони можуть кальцинуватися (накопичувати солі кальцію) і частково регресувати.

  Як виявляють та лікують фіброаденоми? фиброаденома

  Фіброаденома зазвичай росте, не викликаючи запалення та болісних відчуттів. При цьому немає виділень із сосків, лімфовузли не збільшуються. Отже, вона може певний час залишатися не поміченою, якщо жінка не проходить профілактичні огляди у мамолога.

  Самостійно виявити ущільнення у молочній залозі можна під час самообстеження, але вже тоді, коли воно досягло досить відчутних розмірів або розташоване поверхнево. Дуже крупні утворення помітні навіть при візуальному огляді грудей. Особливих симптомів, за якими можна в домашніх умовах однозначно визначити фіброаденому, не існує. Щоб дізнатися, яка це саме пухлина, і чи є вона небезпечною, потрібно записатись на консультацію до мамолога.

  Лікар проводить огляд і призначає обстеження: УЗД (для жінок молодше 40 років) або мамографію (для жінок старше 40 років або за показаннями). Щоб дослідити морфологічні особливості утворення, виконується біопсія. Додатково можуть призначатися аналізи крові на гормони, які допомагають виявити ендокринні порушення, що спровокували розвиток утворення.

  У з’ясуванні причин виникнення фіброаденоми беруть участь і такі спеціалісти, як ендокринолог та гінеколог, адже поява новоутворення може бути пов’язана з розладом роботи різних органів. Від того, яке саме порушення викликало появу пухлини, залежить підхід до її лікування.

  Якщо результати обстежень вказують на ендокринні розлади, жінці призначаються гормональні препарати.Це може загальмувати збільшення виявленої пухлини та зашкодити утворенню нових. Але медикаментозна терапія не здатна зменшити чи знищити фіброаденому, тому позбутися її можна тільки за допомогою хірургічного втручання.

  Чи завжди потрібна операція?

  У багатьох випадках жінка може уникнути хірургічного втручання. Але при цьому необхідний постійний контроль над розвитком новоутворення. Потрібно регулярно відвідувати мамолога та дотримуватись його рекомендацій, приймати призначені ліки.

  Операція проводиться, якщо:

  1. Пухлина росте дуже швидко;
  2. Діагностована листоподібна фіброаденома (є високий ризик її перетворення на рак);
  3. Новоутворення досягло великих розмірів, створює косметичний дефект;
  4. Є підозрілі структурні зміни фіброаденоми (посилене кровопостачання, висока щільність і т.д.).

  Деякі фіброаденоми видаляють, якщо жінка хоче завагітніти. Саме новоутворення не шкодить плоду, але воно починає прискорено збільшуватися через зміни у гормональному фоні вагітної. У такому випадку операція може знадобитися навіть під час виношування дитини, тож краще провести її заздалегідь.

  Помітили ущільнення у молочній залозі?

  Найкраще, що ви можете зробити заради свого здоров’я та спокою у цій ситуації, – це запис на консультацію до мамолога у Спеціалізованому Мамологічному Центрі. Лікар проведе огляд, визначить оптимальні методи діагностики та лікування. У багатьох випадках потрібне тільки спостереження, тобто, необхідно буде періодично приходити на прийом до лікаря, щоб слідкувати за станом пухлини.

  Якщо фіброаденома швидко збільшується чи є інші медичні показання для її хірургічного видалення, не слід зволікати з проведенням операції. Співробітники нашого центру зроблять все необхідне, щоб акуратно видалити пухлину і забезпечити якісний медичний супровід від етапу підготовки до втручання до повної реабілітації.

  Телефон для консультацій та запису

  📞 044-594-70-75
  📞 068-862-62-00

  Останні матеріали

  обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
  Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
  Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

  Теги