Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру




    Ендометріоїдна кіста яєчника
    Залишити відгук
    Strong Testimonials form submission spinner.

    Обов'язкове поле

    Яка ваша адреса електронної пошти?
    rating fields
    Ваша оцінка дуже важлива для нас!
    Що ви про нас думаєте?

    Ендометріоїдна кіста яєчника

    Ендометріоїдна кіста яєчника – це кіста, що розвивається у жінок, хворих на ендометріоз. Без допомоги досвідчених фахівців її неможливо позбутися. Вилікувати це захворювання правильно та зберегти жіноче здоров’я вам допоможуть експерти Спеціалізованого мамологічного центру (СМЦ).

    Ендометріоїдна кіста яєчника

    Що таке ендометріоз?

    Ендометріоз – це захворювання, при якому тканина, схожа на ендометрій (внутрішню оболонку матки), виявляється у нехарактерних для неї місцях: в інших оболонках матки, у яєчниках, маткових трубах, піхві. У випадку екстрагенітального ендометріозу можливе ураження кишківника, шкіри, плевральної порожнини. Це захворювання може значно погіршувати якість життя, викликаючи постійний больовий синдром (хронічний тазовий біль), інтенсивність болю посилюється перед або під час менструацій, при фізичному навантаженні, під час сечовипускання або дефекації, дискомфорт під час статевих актів, у важких випадках призводить до безпліддя та підвищує ризик розвитку онкопатологій. Співробітники Університету Льєйди, Центру біомедичних досліджень в онкологічній мережі (Іспанія) повідомляють, що поширеність ендометріозу серед жінок висока і сягає 5-15%.

    Ендометріоз яєчника – це вид патології, при якій фрагменти ендометрію розростаються у жіночих статевих залозах. Він супроводжується появою ендометріоми – ендометріоїдної, або “шоколадної” кісти яєчника. Така назва зумовлена тим, що її внутрішній вміст – геморагічний, кров’янистий, коричневого кольору. Зовні утворення оточене капсульною оболонкою. Кіста яєчника за системою МКХ-10 позначається як N83.0, ендометріоїдна кіста класифікується як N83.2 (інші та неуточнені кісти яєчника).

    Причини розвитку ендометріоїдної кісти

    Основна причина появи ендометріоми лівого яєчника або ендометріоми правого яєчника – наявність ендометріозу. Поширення фрагментів тканини з порожнини матки може відбуватися внаслідок рефлюксу (зворотного закиду) менструальної крові у бік маткових труб та яєчників. Факторами, що сприяють розвитку патології, є:

    • Гормональні розлади, викликані дисфункцією яєчників, наднирників, щитоподібної залози;
    • Спадковість;
    • Надлишкова або недостатня вага тіла;
    • Тривалі стреси;
    • Перенесені операції, важкі пологи;
    • Хронічні запальні процеси в області малого тазу, обструкція менструального відтоку (наприклад, стеноз шийки матки, аномалії Мюллера);
    • Прийом гормональних препаратів, встановлення внутрішньоматкової спіралі;
    • Використання внутрішньоматкової спіралі.

    Симптоми ендометріоїдної кісти

    Ранні стадії розвитку захворювання не проявляються відчутними симптомами. Надалі розвиваються наступні прояви:

    1. Біль у нижній частині живота: постійний, тягнучий, що посилюється перед або під час менструацій, при статевому акті та фізичному навантаженні. У випадку пошкодження капсули ендометріоїдних кіст з’являються симптоми “гострого живота” – різкий біль, погіршення загального стану. При розвитку спайок та поширенні патологічного процесу в області малого тазу відчувається біль під час дефекації, сечовиділення, що може іррадіювати також у напрямку попереку.
    2. Порушення менструального циклу – нерегулярність, подовження циклу, збільшення тривалості та кількості виділень, поява вагінальних виділень з домішками крові між черговими менструаціями.
    3. Складнощі із зачаттям дитини.
    4. Тривале підвищення температури тіла.
    5. Тривожні розлади.

    Діагностика

    При появі вищевказаних симптомів необхідно негайно звернутися до гінеколога, пройти гінекологічний огляд. Ендометріоїдну кісту можна побачити на УЗД, цей метод дозволяє визначити її точну локалізацію, розміри, особливості внутрішньої структури, наявність чи відсутність спайок та інших ускладнень. Крім того, у рамках комплексного обстеження можуть проводитися кольпоскопія, МРТ, КТ, діагностична гістероскопія, метросальпінгографія, аналізи крові на рівень гормонів, загальний аналіз крові тощо.

    Лікування ендометріоїдної кісти

    Єдиний метод лікування ендометріоїдної кісти – операція. На початкових стадіях розвитку та за відсутності ускладнень можлива органозберігаюча операція. Найбільш сучасний, щадливий метод видалення – лапароскопічне хірургічне втручання, що проводиться через проколи шкіри, без великих розрізів, та здійснюється за допомогою мініатюрних хірургічних інструментів з камерою для візуального контролю. Це забезпечує малотравматичність та швидке подальше відновлення пацієнтки. У складних та занедбаних впипадках виконується порожнинна операція, може потребуватися повне видалення яєчника (або оваріектомія), що негативно впливає на можливість завагітніти у майбутньому.

    Лікування ендометріоїдної кісти

    Медикаментозне лікування

    Чи лікується ендометріоїдна кіста медикаментозними методами? Відповідь – ні, але консервативна терапія застосовується у комплексі з хірургічними методами лікування. Призначаються гормональні препарати, нестероїдні протизапальні засоби. Медикаментозне лікування спрямоване не лише на усунення симптомів, але й на профілактику рецидиву ендометріоїдних кіст у майбутньому.

    Профілактика

    Спеціальних методів, які дозволили б попередити розвиток ендометріозу та кісти, не існує. Для профілактики ендометріоїдної кісти, захворювань шийки матки та інших патологій статевих органів необхідно:

    • Проходити регулярні профілактичні обстеження у гінеколога;
    • Звертатися до лікаря відразу, якщо виникли симптоми гормональних розладів, запальних захворювань;
    • Проходити планові обстеження, якщо був виявлений ендометріоз;
    • Не допускати самолікування гормональними препаратами;
    • За можливості уникати стресів, абортів та інших факторів, що порушують стабільність гормонального фону.

    Якщо ви бажаєте дізнатися більше інформації про ендометріоїдну кісту яєчників, як впливає на орган це захворювання, які наслідки можуть загрожувати здоров’ю у вашому випадку, – запишіться на консультацію до гінеколога у Спеціалізованому мамологічному центрі. Ви можете зателефонувати нам, заповнити онлайн-форму або написати у чаті.

    Ми надаємо експертну допомогу з питань діагностики та лікування ендометріоїдної кісти яєчника, що підтверджують позитивні відгуки наших пацієнтів. Сучасне обладнання та дотримання принципів доказової медицини дозволяє нам знаходити ефективне вирішення проблем у жінок з різними стадіями ендометріозу. Завдяки інноваційному оснащенню операційної, ми проводимо різні види операцій, у тому числі – органозберігаючі, які дозволяють зберегти жіноче здоров’я на максимально високому рівні.

    Запис на візит в центр

      FAQ

      Чи можна обійтись без операції?
      Яка ендометріоїдна кіста вважається великою?

      Спеціалісти з напрямку лікування ендометріоїдної кісти яєчника