Обов'язкове поле
Цистаденома яєчника
Цистаденома яєчника – це доброякісна пухлина жіночих статевих залоз, яка має кістозну структуру. Вона може збільшуватися до десятків сантиметрів у діаметрі, якщо вчасно не пройти лікування. Такі патології діагностують та успішно лікують лікарі Спеціалізованого мамологічного центру (СМЦ).
Серозна кіста яєчника – що це?
Серозна кіста, або цистаденома, відноситься до доброякісних новоутворень яєчника. Вона утворюється з клітин епітелію, що вистилають поверхню яєчника. Це утворення складається з щільної сполучнотканинної оболонки, яке утворює порожнину, всередині якої накопичується рідина. Залежно від типу рідини, цистаденоми поділяють на: серозні (з прозорою рідиною всередині) і муцинозні (з густим слизом), вони можуть поступово збільшуватись в об`ємі та спричиняти тиск на сусідні органи, створюючи відчуття дискомфорту, важкості та болю в нижній частині черевної порожнини. Розміри утворення іноді сягають десятків сантиметрів. Зокрема, такий випадок описаний у статті дослідників з Університетського госпітального центру Ібн Рохд та Університету Хасана II (Касабланка, Марокко), які доповідають про видалення цистаденоми розміром 30х36х20 см та вагою близько 10 кг.
За будовою розрізняють:
- Прості серозні цистаденоми, які можуть бути однокамерними, двокамерними та багатокамерними, якщо всередині порожнини розвиваються перетинки. Складають приблизно половину від усіх цистаденом яєчника.
- Папілярні цистаденоми (грубососочкові цистаденоми яєчника) – утворення, на внутрішній поверхні яких розвиваються вирости, схожі на папіломи. Характеризуються більш повільним зростанням, але вищою схильністю до озлоякіснення, ніж прості серозні кісти.
- Муцинозні цистаденоми – поширений тип цистаденом (близько 30% випадків), у внутрішньому вмісті яких відмічається висока концентрація білка муцину, слизу. За будовою – багатокамерні, ростуть швидко та до великих розмірів.
Причини виникнення цистаденоми
На сьогодні невідомо достеменно, чому саме формуються цистаденоми. Але їх утворенню на місці функціональних кіст, ймовірно, сприяють гормональні розлади. Вищий ризик захворіти на цю хворобу відмічається у жінок з:
- Раннім менархе (якщо менструації починаються раніше 12 років);
- Пізньою менопаузою (після 55 років);
- Ендокринними захворюваннями;
- Хронічними запальними патологіями органів малого тазу;
- Спадковою схильністю до розвитку пухлинних захворювань репродуктивних органів;
- Операціями на органах малого тазу, абортами в анамнезі.
Симптоми цистаденоми
Деякі жінки випадково дізнаються про наявність цистаденоми під час УЗД, оскільки при невеликих розмірах (приблизно до 3 см) утворення не викликає симптомів. Великі серозні кісти тиснуть на яєчник та оточуючі органи, внаслідок чого виникають:
- Ниючі болі, у деяких випадках – переймоподібні, що відчуваються внизу живота та можуть поширюватися у напрямку поперека;
- Відчуття стороннього тіла;
- Дискомфорт під час дефекації, сечовиділення, статевого акту, напруження;
- При цистаденомах дуже великих розмірів – закрепи, набряки кінцівок, асцит, асиметрія живота, зміни характеру менструального циклу;
- Різке погіршення загального самопочуття, що супроводжується різким болем у животі – при ускладненнях цистаденоми.
Діагностика
Діагностику цистаденоми проводить гінеколог. Для цього виконується обстеження на гінекологічному кріслі, призначається УЗД органів малого тазу, аналізи крові на рівень гормонів та онкомаркери. При цистаденомі яєчника може застосовуватися МРТ або КТ.
Лікування серозної кісти яєчника
Єдиний ефективний метод лікування цистаденоми правого або лівого яєчника – це операція. Вид хірургічного втручання обирається відповідно до особливостей клінічного випадку, віку пацієнтки та планів щодо зачаття дитини у майбутньому:
- Пацієнткам репродуктивного віку переважно проводять органозберігаючу операцію (якщо немає протипоказань), видаляючи цистаденому та залишаючи яєчник у тому обсязі, наскільки це можливо.
- Пацієнткам після настання менопаузи доцільно проводити більш радикальні операції для запобігання можливим рецидивам – повне видалення ураженого яєчника (аднексектомія).
Оптимальний метод операції – лапароскопія, яка потребує лише кількох проколів для здійснення необхідних маніпуляцій і дозволяє максимально зменшити період реабілітації. Але при великих цистаденомах та ускладненнях доводиться виконувати порожнину операцію.
Ускладнення
Наявність серозної кісти загрожує такими ускладненнями, як:
- Розрив капсули з кровотечею, розвитком перитоніту;
- Перекрут ніжки, який призводить до перетискання кровоносних судин і порушення кровообігу;
- Малігнізація – переродження на злоякісну пухлину;
- Розвиток безпліддя.
Профілактика цистаденоми
Для профілактики виникнення серозних кіст гінекологи рекомендують жінкам:
- Звертатися до лікаря при появі перших симптомів запальних хвороб чи гормональних розладів, не допускаючи розвитку занедбаних форм патологій;
- Не вдаватися до самолікування;
- Проходити регулярні гінекологічні огляди.
Наші переваги
Діагностика та лікування цистаденом та інших гінекологічних патологій у Спеціалізованому мамологічному центрі проходить у максимально комфортній атмосфері. Завдяки інноваційному обладнанню та експертному рівню медичного обслуговування, наші пацієнтки мають можливість зберегти репродуктивне здоров’я, виносити та народити дитину навіть після хірургічних втручань. Якщо маєте підозри на наявність захворювання – зателефонуйте нам, напишіть у чаті або заповніть заявку, щоб вже найближчим часом пройти обстеження та вирішити проблему.