Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру






    Запис на прийом
    Цитологічне дослідження

    Цитологія молочної залози

    Ваш лікар сказав: “Треба зробити цитологію”. Ви набрали термін в пошуковику і знайшли стільки, що голова йде обертом. Думки, що “цитологію не призначають просто так”, “щось знайдуть”, “я ще стільки не встигла” просто паралізують.

    Саме тут ми даємо інформацію про те, що таке цитологічне дослідження, на які питання дає відповідь і навіщо робиться, щоб ви не витрачали час на страхи, а діяли і залишалися здоровими.

    Навіщо це роблять?

    За допомогою цитологічного дослідження ми виясняємо, який процес проходить в молочній залозі. Цитологію призначають, якщо з молочної залози є виділення, підозрюють запалення або новоутворення.

    Чим цитологія відрізняється від гістології?

    Щоб одержати матеріал для цитології, досить пункції – травма менша. За термінами на цитологію потрібно 1 – 3 дні, на гістологію – 7 – 9 днів. Цитологія – первинне дослідження, за його результатами лікар визначає, чи потрібно проводити інші дослідження, в тому числі гістологію.

    Що буде в заключенні?

    У заключенні вказують, які клітини виявлені, яка причина патологічного процесу. Ми не призначаємо дослідження заради цікавості. Наша мета – встановити точний діагноз і обрати оптимальний варіант лікування.

    На що звернути увагу?

    Ваші дані: ПІП, рік народження, діагноз повинен бути вказаний без помилок і співпадати в нашому журналі і бланку направлення на цитологічне дослідження. На склі має бути маркування – прізвище або порядковий номер. Якщо у одного пацієнта брали декілька пункцій, теж повинні бути номери. Порядок маркування і кількість скла обов’язково вказується в направленні.

    Що далі?

    Увесь одержаний під час пункції матеріал, із шприца або пробірки наносять на скло, їх розміщують в спеціальні планшетки або контейнери, пробірки – в штативі і відправляють в лабораторію. Чим більше матеріалу – тим більше інформації дає дослідження. Лаборант певним чином опрацьовує скло, а лікар-цитолог дивиться під мікроскопом і видає заключення. Коли дослідження закінчено, скло відправляють в архів під певними номерами. Час зберігання скла в архіві залежить від діагнозу.

    Записатися на візит до центру

      Чому варто зробити цитологічне дослідження у нас?

      Причина 1 Лікарі-цитологи і лаборанти, яким довіряємо самі.

      У наших лікарів-цитологів – широка спеціалізація: кожен з них компетентний не тільки в патології молочної залози, має наукове звання, більше 15 років практики, консультує у провідних клініках України. Наші цитологи роблять по 300 – 400 досліджень щомісяця і 15 – 20 щоденно. Лаборанти нашої клініки виконують ретельну доклінічну підготовку матеріалу, щоб забезпечити достовірність результату.

      Цитологія молочної залози
      Фото 1. Щоб бути впевненими в правильності результатів цитології, ми проводимо перевірку стекол в незалежній лабораторії.

      Причина 2. Технології, які застосовують в європейських клініках.

      Цитологічне дослідження ми проводимо на сучасних японських мікроскопах. При необхідності, застосовуємо цифрову фотофіксацію зображень і зберігаємо в архіві не тільки саме лабораторне скло, а й фото. Якщо потрібно, ми їх записуємо і передаємо вам.

      Причина 3. Подвійний контроль достовірності за ту ж ціну.

      Щоб виключити помилку, у нашій клініці скло проходить подвійну перевірку: у цитолога, з обговоренням на внутрішньому консиліумі, і в незалежній лабораторії для контролю. Додаткової оплати за це немає.

      Причина 4. Стиснуті терміни.

      Ми розуміємо, наскільки важливо зробити все чітко і оперативно, і як багато залежить від результату. Тому за 1 – 3 дні ви вже отримаєте результат і розгорнутий висновок наших цитологів.

      5 питань про наболіле

      Питання № 1. А раптом загубиться? Чи можна забрати матеріал додому? Як довго зберігати скло?

      Матеріал повинен бути в лабораторії протягом 2 годин після його одержання. Дома зберігати його не можна. Фарбоване скло зберігається безтерміново.

      Питання № 2. А раптом переплутають? Хочу проконсультуватися в різних лабораторіях. Чи можна розділити матеріал?

      Ні, не можна. Є правило: скільки набрали матеріалу – стільки і доправили в лабораторію. Після того, як дослідження проведено і заключення написано, ми можемо надати вам матеріал під розписку, і ви зможете проконсультуватися в іншій лабораторії. Матеріал на різному склі у одного і того ж пацієнта може відрізнятися. Будь-який лікар-цитолог в будь-якій лабораторії повинен бачити повну картину, щоб написати заключення. Вчинити по-іншому він не має юридичного права.

      Питання № 3. Чи можна проконсультуватися у цитолога?

      Якщо вам так комфортно – безумовно. Ми робимо все для користі пацієнта і його інтересів – перш за все. Однак, діагноз ставлять на основі всіх діагностичних даних, тому приділяти увагу тільки цитології і обговорювати результати тільки з цитологом не має сенсу. Цитологія – тільки одне з обстежень.

      Якщо ви все ж хочете отримати консультацію цитолога, краще провести консиліум з вашим лікарем. Адже саме він складав перелік досліджень і несе відповідальність за ваше обстеження і лікування. На такий консиліум ви можете запросити цитолога і отримати консультацію.

      Питання № 4. А якщо результат дослідження в іншій лабораторії буде відрізнятися від вашого?

      Цитологічні дослідження не можна проконтролювати приборами і виміряти цифрами. Це опис того, що лікар бачить на склі. Через це розходження в думці можливі. Правильним вважається те цитологічне дослідження, результат якого відповідає даним КТ, МРТ, рентгену і, звичайно, клінічній картині. Така ситуація вимагає особливої уваги лікаря, який вас лікує, – тільки він приймає рішення.

      Питання № 5. У моєї подруги цитологія не вдалася, їй робили повторну пункцію.

      Буває, що матеріалу недостатньо або його багато, але він не інформативний. В таких випадках необхідна повторна пункція. Таке трапляється в будь-якій, навіть самій “іменитій” закордонній клініці. Результат залежить не тільки від кваліфікації лікаря, а й від індивідуальних анатомічних особливостей пацієнта, важкодоступного розташування утворення, наявності фіброзної капсули, порівняно невеликих розмірів осередку та інших факторів. Якщо відбулася така ситуація, лікар, що проводить маніпуляцію, обов’язково пояснює причину і пропонує рішення.

      Ви, і тільки ви несете відповідальність за своє життя. Страх – спосіб від неї піти і дати можливість хворобі “розгорнутися на повну силу”.

      Боріться. Дійте. Ми – на вашому боці.