Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Як правильно проводити самообстеження молочних залоз?

  Як правильно проводити самообстеження молочних залоз?
  1 Квітня 2024

  Як правильно проводити самообстеження молочних залоз?

  Самообстеження молочних залоз – це найпростіший, найдоступніший спосіб перевірки стану грудей. Володіти технікою самостійного огляду та пальпування потрібно кожній жінці. На жаль, цей метод не дозволяє виявити всі види новоутворень, особливо – найменші пухлини. Проте регулярне проведення таких процедур допомагає не пропустити відчутних змін у структурі тканини молочних залоз, при яких точно потрібен позаплановий запис на прийом до мамолога.

  Чому самообстеження грудей дійсно необхідне?

  Щомісяця кожна жінка спостерігає за змінами власних грудей. Вони можуть бути вираженими по-різному, більше або менше відчутними, проте на тканинному рівні вони відбуваються регулярно, синхронно з менструальним циклом. Молочні залози є гормонозалежними органами, і це має певні наслідки: при порушенні гормонального фону збільшується ризик виникнення доброякісних та злоякісних пухлин. Також новоутворення можуть з’являтися з інших причин (спадковість, шкідливі звички, занедбані форми запальних процесів, дія канцерогенів тощо).

  Якими б не були причини появи новоутворень, виникають вони досить часто. Кожна восьма жінка ризикує захворіти на рак молочних залоз, приблизно у третини пацієнток виявляються доброякісні фіброаденоми. Тобто, пухлини у грудях – це не якась абстрактна тема, про яку можна й не думати. Вона не має бути й приводом для паніки. Але піклування про профілактику та своєчасне виявлення новоутворень у грудях – це невід’ємна частина турботи про власне здоров’я та життя.

  Як потрібно проводити самообстеження молочних залоз?

  Деякі жінки вважають, що самообстеження молочних залоз не вимагає особливих знань та навичок. Але це не так, потрібно дотримуватися низки рекомендацій, щоб перевірка грудей дійсно була інформативною.

  Для проведення самообстеження молочних залоз потрібно зняти одяг вище пояса, включаючи бюстгальтер. Щоб оглянути груди, слід стати перед дзеркалом у добре освітленій кімнаті. Стояти потрібно рівно, спочатку поклавши руки на пояс, а потім – піднявши їх за голову. У кожному з цих положень перевірте:

  1. Симетричність молочних залоз;
  2. Симетричність положення сосків;
  3. Наявність/відсутність припухлостей, втягнення сосків, їх незвичного зміщення, зміни характеру поверхні шкіри (виразок, тріщин, лущення, зморшкуватості, бугристості, схожої на поверхню лимонної кірки);
  4. Колір шкіри, наявність плям.

  Незначна асиметричність молочних залоз спостерігається у всіх жінок, а у деяких вона навіть є досить вираженою. Проте, це може бути пов’язано з особливостями індивідуального розвитку. Насторожити має ситуація, коли асиметричність стала більш помітною, ніж раніше.

  Наступний етап – пальпація. Слід лягти на спину і промацати груди, повторюючи процедуру при різних положеннях руки з боку обстежуваної молочної залози: уздовж тулуба, витягнута убік та піднята догори за голову. Промацування здійснюється кінчиками пальців, не пропускаючи жодного сантиметру молочної залози (рекомендується не захоплювати за один раз велику ділянку). Рухатися слід по колу за годинниковою стрілкою навколо соска, потім лінійно (вгору-вниз), далі – від основи до соска з кожного боку молочної залози.

  Якщо жінка регулярно перевіряє таким чином стан своїх грудей, вона запам’ятовує їх структуру і надалі це допомагатиме вчасно виявити новоутворення, коли під час пальпації відчуватиметься щось незвичне.

  Крім того, потрібно надавити на сосок, щоб перевірити наявність виділень з нього (але обережно, без надмірного зусилля). Поява незначної кількості прозорої рідини можлива у нормі, а виділення молозива чи молока за відсутності вагітності і лактації, або крапель жовтуватого, червоного чи інших відтінків є симптомом захворювань грудей.

  Також проводиться самообстеження молочних залоз у ванній. Намиленими подушечками чотирьох пальців руки ковзаючими рухами слід спускатися від області ключиці до соска. Потім, притримуючи молочну залозу однією рукою, промацати іншою рукою її тканини. Після цього потрібно пропальпувати підпахвинну западину, щоб перевірити наявність чи відсутність збільшених лімфовузлів.

  Коли проводиться самообстеження молочних залоз?

  Оскільки структура молочних залоз змінюється відповідно до фази менструального циклу, складно було б оцінювати її стан, проводячи самообстеження у будь-який випадковий день. Приблизно з середини циклу організм готується до можливого настання вагітності, груди нагрубають, можуть трохи збільшуватися під впливом гормонів.

  Тому найкращий час для самообстеження грудей – це перша половина циклу, після завершення менструації. У більшості жінок цей період припадає на 6-12 день циклу. Оптимально проводити перевірку в один і той самий день. Якщо жінка веде менструальний календар, день кожного наступного огляду можна відмічати у ньому, щоб не забути.

  Проконсультуйтеся зі спеціалістом у СМЦ

  Навчитися правильно проводити самообстеження молочних залоз можна на консультації мамолога. Якщо ви жодного разу не відвідували цього спеціаліста, радимо записатися на прийом, щоб лікар показав правильну методику і роз’яснив усі незрозумілі нюанси.

  Консультація мамолога у Києві

  Навіть якщо ви досконало володієте технікою самообстеження грудей, і на вашу думку у молочних залозах немає нічого підозрілого, відвідати мамолога все одно потрібно. У віці до 30-35 років слід принаймні один раз пройти консультацію, щоб виконати професійну перевірку стану грудей та визначитися з наявністю можливих факторів ризику розвитку раку молочних залоз (наприклад, непальпованих доброякісних утворень). У більш старшому віці потрібні щорічні огляди. До 35-40 років у якості інструментального методу обстеження буде використовуватися УЗД, а після – мамографія.

  Запис на візит до центру

   •  

   Якщо ж під час самообстеження молочних залоз ви помітили у себе принаймні один підозрілий симптом, не зволікайте із записом на консультацію до мамолога. Записатися на прийом до висококваліфікованого лікаря у Спеціалізованому Мамологічному Центрі можна швидко та будь-яким зручним для вас способом – за телефоном або на сайті (заповнити заявку або написати повідомлення у чаті).