Обов'язкове поле
Кольпоскопія
Кольпоскопія – це метод діагностики, який дозволяє оцінити стан шийки матки, піхви та вульви. У Спеціалізованому мамологічному центрі (СМЦ) процедура виконується досвідченим лікарем-гінекологом, за допомогою сучасного цифрового кольпоскопа – для найвищої точності результатів.
Симптоми, при яких призначають кольпоскопію
Гінекологи рекомендують проходити кольпоскопію шийки матки навіть без симптомів захворювання – для профілактичного обстеження, оскільки цей метод дозволяє виявити хвороби шийки матки (зокрема й передракові стани) на доклінічній стадії. Дослідники з Відділення акушерства та гінекології Королівського госпіталю Донкастера (Велика Британія) відзначають у своїй статті, що завдяки кольпоскопії частота інвазивних форм раку шийки матки знизилася: раннє виявлення атипових клітин дає змогу пройти лікування вчасно. Це дозволяє зберегти не лише жіноче здоров’я, але й життя.
Також дослідження проводиться, якщо вже з’явилися наступні симптоми:
- Біль внизу живота;
- Болісні відчуття під час статевого акту, що можуть супроводжуватися кров’янистими виділеннями;
- Вагінальні виділення з неприємним запахом, незвичного кольору та консистенції;
- Мажучі кров’янисті виділення всередині циклу;
- Наявність кондилом в інтимній зоні;
- А також у випадку отримання позитивного результату ПАП-тесту (тобто, при виявленні аномальних клітин).
Види кольпоскопії
Існує два види кольпоскопії:
- Проста кольпоскопія – процес візуального огляду поверхні шийки матки;
- Розширена кольпоскопія з пробою Шиллера – це дослідження, під час якого проводиться не тільки огляд, але й обробка шийки матки оцтовою кислотою та розчином Люголю, що дозволяє зробити більш помітними патологічно змінені ділянки.
Показання до проведення кольпоскопії
Зміни стану шийки матки, що показує кольпоскопія, можуть бути характерними для наступних захворювань:
- Цервіцит;
- Ектопія шийки матки;
- Дисплазія;
- Ектропіон;
- Кондиломи;
- Поліпи шийки матки;
- Наботова кіста;
- Рак шийки матки (діагноз має бути верифікований за допомогою біопсії та гістологічного дослідження фрагменту тканин).
Крім того, це дослідження дозволяє відстежити динаміку змін під час консервативного лікування, оцінити результати хірургічного лікування захворювань.
Протипоказання до кольпоскопії
Кольпоскопія протипоказана пацієнткам з:
- Алергією на оцет та йод;
- Гострими запальними захворюваннями статевих органів;
- Матковою кровотечею або під час менструації.
Після гінекологічних операцій або пологів можна проводити процедуру лише після завершення періоду відновлення. Кольпоскопія при вагітності може проводитися за потреби. Однак її не можна робити на ранніх термінах, у перші 8 тижнів гестації.
Підготовка до кольпоскопії
Під час підготовки до процедури не можна використовувати вагінальні свічки, мазі протягом 2-3 діб, не слід спринцюватися. За 2 доби до кольпоскопії необхідно утриматися від статевих актів. Безпосередньо перед візитом до гінеколога потрібно провести гігієнічні процедури в інтимній зоні.
Проведення кольпоскопії
Кольпоскопія – це не боляче, можливий лише незначний дискомфорт, тому вона проводиться без анестезії. Процедура відбувається наступним чином:
- Пацієнтка зручно розташовується у гінекологічному кріслі.
- Використовуючи кольпоскоп, гінеколог оглядає вульву, піхву та шийку матки. За рахунок підсвітки та багатократного цифрового збільшення досліджуваної ділянки, стають помітними найменші її структурні особливості.
- Якщо передбачено проведення біопсії шийки матки, здійснюється взяття біоматеріалу. Завдяки візуальному контролю, досягається висока точність маніпуляцій лікаря, і, відповідно, достовірність результату гістологічного аналізу.
- Далі за потреби проводиться розширена кольпоскопія: слизова оболонка обробляється розчином оцтової кислоти, потім – Люголем, і знов проводиться огляд.
- Цифрова кольпоскопія дає змогу зробити фото та зберегти їх для порівняння з наступними дослідженнями, щоб відстежити зміни стану шийки матки з часом.
- Після кольпоскопії результати видаються швидко, через кілька хвилин лікар надає заключення. Якщо була проведена біопсія, її результати будуть готові через 7-10 днів.
У період відновлення можуть спостерігатися виділення після кольпоскопії. Вони минають через кілька днів, у цей час не рекомендується користуватися гігієнічними тампонами (потрібно застосовувати прокладки), слід утримуватися від статевого життя, фізичних навантажень, перегріву.
Які патології можна виявити під час проведення кольпоскопії?
Гінеколог може виявити ерозії, пошкодження, новоутворення (кісти, поліпи, інші доброякісні або злоякісні пухлини), патологічні зміни судинної сітки. Також визначаються вогнища атрофії, ендометріозу, зміни межі між різними типами тканин.
Переваги нашого центру
У Спеціалізованому мамологічному центрі процедуру кольпоскопії та її розшифровку проводить висококваліфікований лікар-гінеколог. У нас використовується надійне обладнання та якісні препарати для виконання процедури у повній відповідності до затверджених протоколів. Комфортна атмосфера центру допомагає пройти діагностику без стресу. Якщо вам потрібно пройти обстеження, не зволікайте: вже зараз ви можете написати нам у чаті, заповнити онлайн-заявку або зателефонувати, щоб записатися на прийом, дізнатися більше про кольпоскопію, уточнити ціни.