Обов'язкове поле
Фолікулярна кіста яєчника
Фолікулярна кіста яєчника – це найбільш поширений вид кісти яєчника у жінок. Такі утворення часто виникають на фоні гормональних розладів і можуть призводити до небезпечних ускладнень. Знайти кращого та кваліфікованого фахівця у Києві для ефективного вирішення цієї проблеми ви можете у Спеціалізованому мамологічному центрі (СМЦ).
Загальна інформація про фолікулярну кісту
Якщо під час овуляції не відбувається розрив фолікула, виникає кіста, яка має вигляд пухирця, оточеного капсулою та заповненого рідиною. Вона може збільшуватися за рахунок накопичення внутрішнього рідкого вмісту, тиснути на яєчник та навколишні структури, викликаючи болісні відчуття, або розвивається безсимптомно та непомітно для жінки. Виникнення цієї патології найбільш характерне для жінок репродуктивного віку, але вона може розвинутися й після настання менопаузи. Фолікулярні кісти часто зникають самостійно протягом кількох місяців, однак у частині випадків необхідне не лише спостереження за їх змінами, але й лікування – консервативне або хірургічне.
Види фолікулярної кісти
Кіста фолікула на яєчнику найчастіше розвивається з одного боку. Відповідно, розрізняють кісти:
- Правосторонню;
- Лівосторонню.
У рідкісних випадках уражається обидва яєчника одночасно.
Залежно від клінічного випадку, кіста може бути неускладненою та ускладненою (при перекруті або розриві). За внутрішньою будовою виділяють однокамерні кісти та фолікулярні багатокамерні кісти яєчника, які мають внутрішні перетинки.
Причини виникнення фолікулярної кісти
Основна причина порушення овуляторного періоду і появи кісти – це дисбаланс статевих гормонів в організмі жінки. Цьому можуть сприяти:
- Спадкова схильність;
- Прийом гормональних лікарських препаратів;
- Стимуляція овуляції перед штучним заплідненням;
- Тривалий перебіг запальних процесів в органах малого тазу;
- Ендокринні захворювання.
Також висока поширеність фолікулярної кісти характерна для жінок репродуктивного віку, які проходять хіміотерапевтичне лікування раку молочної залози препаратом Тамоксифен. Такі дані опублікували у своїй статті турецькі спеціалісти.
Симптоми фолікулярної кісти
Пацієнтки цікавляться у гінекологів: чи може боліти фолікулярна кіста? У деяких випадках кісти розвиваються безсимптомно, не завдаючи болісних відчуттів. В інших випадках жінки відчувають тягнучий біль у місці розташування ураженого яєчника – внизу живота ліворуч або праворуч, що посилюються при напруженні та під час статевого акту. Також можуть спостерігатися порушення менструального циклу, кров’янисті виділення у міжменструальному періоді.
Діагностика
Для виявлення фолікулярної кісти, оцінки її розмірів, визначення ризику ускладнень необхідне обстеження:
- Консультація гінеколога, проведення гінекологічного огляду;
- УЗД органів малого тазу;
- Аналізи крові: загальний, вимірювання рівня статевих гормонів, маркерів злоякісного процесу.
Лікування фолікулярної кісти яєчника
За результатами діагностики визначається тактика лікування фолікулярного кістозу. За відсутності симптомів та ризику ускладнень, при невеликому розмірі новоутворення, необхідне спостереження у динаміці. Лікар може призначити гормональну терапію, протизапальні засоби. Якщо кіста велика, болить, викликає розлади менструального циклу, проводиться операція. Може видалятися сама кіста (таке хірургічне втручання називається енуклеація), частина ураженого яєчника (резекція) або весь орган цілком (аднексектомія). Найсприятливішим варіантом для можливості зачаття дитини у майбутньому є органозберігаючі операції, однак вони можливі лише за умови своєчасно звернення до фахівця для діагностики та лікування.
За відсутності лікування можливі негативні наслідки фолікулярної кісти. До них належить перекрут кісти, при якому утворенння повертається навколо своєї вісі на ніжці, після чого унеможливлюється нормальний кровоплин у кровоносних судинах, що проявляється різким болем і погіршенням стану. Також можливий розрив кісти, що призводить до кровотечі. Цей стан також супроводжується різким болем, погіршенням загального самопочуття.
Профілактика
Щоб не допустити появу кісти під час овуляції, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
- За можливості уникати ситуацій, які призводять до розладів гормонального фону: абортів, самовільного прийому гормональних препаратів;
- Своєчасно лікувати у ендокринолога захворювання ендокринної системи;
- Вчасно звертатися по допомогу до гінеколога за появи інфекційно-запальних захворювань статевих органів;
- Обирати контрацептиви відповідно до рекомендацій гінеколога.
Наші переваги
Якщо ви помітили у себе ознаки фолікулярної кісти, не гайте часу – запишіться на консультацію до гінеколога Спеціалізованого мамологічного центру. Лише завдяки професійній діагностиці, ви точно дізнаєтеся: як лікувати фолікулярну кісту саме у вашому випадку, чи потрібно приймати лікарські препарати або робити операцію.
Наші фахівці мають багаторічний досвід лікування кісти яєчника різних видів та керуються сучасними протоколами і рекомендаціями. Ми застосовуємо якісне інноваційне обладнання для діагностичних процедур та хірургічних втручань. Тому у нас точно знайдеться правильне рішення, як прибрати фолікулярну кісту максимально безпечно для вашого здоров’я.