fbpx
Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру






    Запис на прийом

    Фіброзно-кістозні зміни грудей: симптоми, діагностика, лікування

    Фіброзно-кістозні зміни молочної залози – це доброякісне утворення в органі. Попередня назва захворювання, яка вже не вживається у лікарських колах, але знайома пацієнтам, – мастопатія грудей. Частіше всього виникає на фоні гормонального дисбалансу. Проявляється характерними ущільненнями невеликого розміру, пальпація (прощупування) яких може завдавати болю.

    Важливе в цифрах

    Фіброзно-кістозні зміни (в минулому мастопатія) – це найбільш поширена група захворювань грудей. Вони зустрічаються в 30 – 45 % здорових жінок і в 60 % пацієнток з гінекологічними проблемами. В групі підвищеного ризику – жінки у віці 40 – 50 років.

    Фіброзно-кістозна хвороба має багато проявів: масталгія, мастодінія, мазоплазія, хвороба Мінца, фіброаденоматоз. Онкологія молочної залози розвивається в 3 – 5 разів частіше на фоні доброякісних захворювань грудей і в 30 – 40 разів частіше при деяких формах фіброзно-кістозних змін вузлового типу.

    Фактори розвитку хвороби грудей

    Надлишкова вага тіла або різке схудненняВживання гормональних ліків або протизаплідних препаратів
    Значне нервове потрясіння, хронічна втомаПорушення в роботі щитовидної залози, яєчників або наднирників
    Нерегулярне статеве життяПізня перша вагітність і народження (після 30 років)
    Відмова від грудного годуванняІнфекції
    АбортПереохолодження або травми грудей
    ПалінняСпадкова схильність

     

    4 етапи розвитку доброякісного новоутворення у жінок

    Процес розвитку “благоприємної” основи для захворювання виглядає так:

    ¼. Система нейрогуморальної регуляції, яка допомагає організму функціонувати у відповідності з умовами оточуючого середовища, дає збій.

    2/4. В організмі відбуваються гормональні порушення, що в підсумку викликає зміни секреції статевих і гонадотропних гормонів.

    ¾. Гормональний дисбаланс призводить до порушення функцій і структури яєчників. Це веде за собою порушення менструального циклу і запалення придатків.

    4/4. Молочна залоза реагує на збій в організмі, адже вона залежить від гормонів і знаходиться в постійному чергуванні росту клітин і зворотного розвитку відповідно фазі менструального циклу.

    Ви виявили ущільнення: що робити

    Остаточний діагноз “фіброзно- кістозні зміни” жінці може поставити тільки мамолог. Через це важливо провести ефективну первинну діагностику. Під час огляду лікар збирає анамнез, пропальповує молочні залози і лімфатичні вузли в підпахвовій зоні, проводить необхідне в кожному конкретному випадку клінічне обстеження. Він може призначити УЗД, мамографію, дослідження гормональної панелі або біопсію. Магнітно-резонансна томографія застосовується рідше через складності проведення і неоднозначні результати.

    Під час встановлення діагнозу може знадобитися додатковий огляд ендокринолога і гінеколога. У нашому Спеціалізованому мамологічному центрі є можливість отримати консультацію необхідних спеціалістів за один візит.

    Записатися на огляд до мамолога в клініку

      Види і симптоми фіброзно-кістозної хвороби

      Згідно прийнятої класифікації, розрізняють дві основні групи:

      дифузні фіброзно-кістозні зміни, які охоплюють патології залозистого (аденоз молочних залоз), фіброзного (фіброз), кістозного і змішаного типів;

      вузлові фіброзно-кістозні зміни, при яких локальні осередки ущільнення в молочних залозах можуть бути одиничними або множинними.

      Клінічні ознаки хвороби

      1. Болючість у місці новоутворення.
      2. Ущільнення в тканині грудей.
      3. Збільшення об’єму молочної залози без видимої на те причини.
      4. Набряклість у місці ущільненої ділянки.
      5. Виділення із сосків, не пов’язані з періодом вагітності і грудного годування.
      6. Зміни щільності і розміру лімфатичних вузлів в підпахвовій зоні.

      Фіброзно-кістозні зміни грудей: симптоми, діагностика, лікування

      Фото № 1. Регулярні огляди мамолога – найвірніший спосіб уникнути озлоякіснення новоутворення в грудях

      Як лікувати фіброзно-кістозну хворобу (мастопатію або ФКМ)

      Фіброзно-кістозні зміни тканини грудей або, як часто говорять пацієнтки, фіброзно-кістозна мастопатія у жінок, зустрічається частіше всього. До лікування новоутворення ми ставимося консервативно, адже воно повинно чітко відповідати причині його виникнення. Якщо дискомфорт виникає в другій фазі менструального циклу, можливе призначення сечогінних препаратів. Седативні або заспокоюючі засоби призначаємо тільки під час доведеного зв’язку теперішнього стану нервової системи з перенесеними стресами або її лабільністю.

      Часто в схемі корекції можливе застосування вітамінів А і Є, комплексів з мікроелементами і антиоксидантами. При наявності в організмі гіперестрогенізації, яка настає на фоні патології печінки, застосовуються гепатопротектори. Під час клінічно доведеної гіперпролактинемії необхідний прийом препаратів, які пригнічують секрецію пролактину.

      Для якісної нормалізації гормонального балансу ми призначаємо додаткову консультацію з ендокринологом, так як вважаємоза краще дотримуватися його рекомендацій, щоб не зашкодити.

      Профілактика захворювань грудей

      Важливо пам’ятати. що фіброзно-кістозні зміни в грудях – серйозне захворювання, деякі прояви якого відносять до передракових станів. Ця патологія не розвивається за 1 день, але може привести в подальшому до великих проблем.

      Щоб уникнути ризику розвитку хвороби, дотримуйтесь принципів здорового способу життя, уникайте стресових ситуацій, нормалізуйте і збалансуйте харчування, додайте фізичну активність в повсякденне життя. Варто знизити вживання кави та чаю, відмовитися від паління, включити в раціон більше овочів і фруктів. Обов’язково потрібно щомісячно проводити самоогляд і раз на рік приходити на профілактичне обстеження до мамолога.

      Лікувати хвороби молочних залоз необхідно в спеціалістів. У Спеціалізованому мамологічному центрі працюють вузькопрофільні лікарі вищої категорії з досвідом від 10 років. Це ті люди, хто лікує фіброзно-кістозні зміни щоденно, тому вони добре знають всі тонкощі хвороби.

      Якщо хочете записатися на лікування мастопатії в Києві, але живете в іншому місті – дзвоніть, і ми порекомендуємо, де ви можете зупинитися. З цінами нашої клініки ознайомтеся у відповідному розділі сайту.