Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру






    Запис на прийом
    Внутрішньопротокові папіломи

    Хвороба Мінца

    Внутрішньопротокова папілома (хвороба Мінца) – утворення доброякісного характеру, яке виникає на епітелії, що вистилає протоки молочної залози.

     

    Внутрішньопротокова папілома молочної залози: лікування

    Підступність цього утворення в тому, що воно може бути тривалий час непомітним і здатне перерости в злоякісне. Так, за деякими джерелами, близько 10 % випадків захворювання раком молочної залози припадає на переродження утворення з папіломи.

    Візуально внутрішньопротокова папілома схожа на папілому шкіри, тільки вона в проміжку молочного шляху. Поодинокі або множинні папіломи можуть досягати розміру до 1 см, частіше виникають в долькових протоках, розташованих одразу за соском. По мірі росту папіломи в просвітку, виникає механічне розширення протоку – дуктектазія молочної залози.

    Класифікація внутрішньопротокової папіломи на:

    • внутрішньопротокові;
    • внутрішньопротоковий папіломатоз;
    • цистаденопапілома.

    Синонімом може бути ворсиста папілома, дуктальна, доброякісна інтрадуктальна, дуктальний папіломатоз, деревовидна папілома, папілярна аденоцитома, папілярна цистаденома, інтраканалікулярна цистаденома, епітеліома, цистоепітеліома, проліферуюча папілярна кістома.

    Чому з’являється хвороба Мінца: лікування

    Основною причиною, яка стимулює розвиток захворювання, є гормональний дисбаланс. І всі причини, що змінюють його, можуть бути каталізатором: вагітність, народження, годування грудьми, штучне переривання вагітності, викидень, хірургічні втручання, пубертатний період, клімакс, полікістоз яєчників і порушення їх функцій, хронічний аднексит, наявність зайвої ваги, вживання гормональних контрацептивів, наявність захворювань щитовидної залози, мастопатії, стрес.

    У найбільшій зоні ризику знаходяться жінки 35 – 45 років, частіше зі спадковою схильністю до даного захворювання. Також ризик виникнення папілом вищий у жінок з безпліддям, запаленням придатків, захворюванням ендокринної системи (наприклад, цукровий діабет, патології функцій наднирників).

    Рідше причиною внутрішньопротокової папіломи може бути і знижений імунітет, адже, майже кожен 3-й житель планети є носієм папіломавірусу людини, який при певних умовах може з’явитися і таким чином.

    Як ми діємо?

    Інколи папіломи можна пропальпувати у вигляді ущільнень невеликих розмірів, розміщених поруч з ареолою або за нею. Під час натиску на цю частину (або сектор) із соска виділяється кров; це відбувається через те, що поверхність папіломи легко травмується. Таким чином виникає кровотеча і реактивна ексудація (виділення) рідини в просвіті молочного протоку. Зростання тиску рідини в протоці призводить до спонтанних виділень коричнево-бурого кольору.

    Крок 1. Діагностика

    Діагностичний комплекс, поза клінічним оглядом мамолога, обов’язково включає ультразвукове обстеження грудей, мамографію (за показанням). Якщо лікарі не можуть встановити чітку локалізацію захворювання, звертаються до дуктографії, яка проводиться під час неможливості візуалізувати молочний проток з підозрілою ділянкою під час УЗ-дослідження. Процедура дуктографії може бути достатньо травматичною, так як в протокову систему молочної залози, стінка якої сама по собі дуже ніжна, вводять контрастну рідину, яка під тиском розпирає проток, що може супроводжуватися кровотечею. Важливим протипоказанням до дуктографії є наявність злоякісного процесу в молочній залозі (що не завжди буває відомо до дослідження) по причині міграції ракових клітин під час дуктографії ще глибше в здорову частину грудної залози.

    Саме через це ми в Спеціалізованому мамологічному центрі Києва для встановлення правильного діагнозу внутрішньопротокових папілом не звертаємося до процедури дуктографії. Маючи надчутливу діагностичну техніку і спеціальні УЗ-датчики для молочних залоз (HD дозволяючі здатності, різні режими сканування еластографії та інше), ми візуалізуємо папіломи від 1 – 2 мм в діаметрі.

    Після візуалізації патології беремо виділення з молочної залози на цитологічне дослідження, яке точно визначає наявність і стадію патологічного процесу. Якщо у виділеннях відсутній необхідний клітковий матеріал, а попередні методи дослідження підтверджують наявність патології, ми пунктуємо зону дослідження. Наша цитологічна лабораторія оснащена японськими мікроскопами, які дозволяють якісно вивчити матеріал і видати вірне заключення. Для контролю ми проводимо фотофіксацію відображення, побаченого цитологом.

    У більшості випадків наявність виділень – це єдиний видимий прояв внутрішньопротокової папіломи. При відсутності подібних лякаючих проявів, жінка може довго не звертатися за кваліфікованою мамологічною допомогою, а захворювання буде залишатися нерозпізнаним і прогресувати. Ось чому проведення своєчасного профілактичного огляду і особливо відповідальне ставлення жінки до свого здоров’я, якщо з’явились ознаки гормонального збою, допоможуть попередити розвиток захворювання.

    Крок 2. Лікування

    Лікування внутрішньопротокової папіломи тільки хірургічне. У ході операції відсікається уражений проток. При множинних утвореннях папілом видаляють сектор тканини молочної залози, щоб зменшити травматизацію і необхідність додаткових розрізів на грудях під час доступу до цих множинних ділянок ураження.

    Макроскопічно на розрізі видалена внутрішньопротокова папілома має вигляд кісти, в порожнині якої знаходиться кров’яниста рідина з різним ступенем наповнення м’якими, крихкими сосочковими розростаннями сірого кольору.

    Відповідальне ставлення до пацієнток і діючі міжнародні хірургічні стандарти зобов’язують нас проводити додатковий контроль будь-якої відсіченої тканини. Так і після видалення внутрішньопротокової папіломи ми обов’язково проводимо гістологічне дослідження відсіченої ділянки, щоб переконатися в відсутності злоякісного процесу. Наш Мамологічний центр надає послуги на найвищому рівні.

    Записатися на візит до центру