fbpx
Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру






    Запис на прийом
    Лактація і галактоцеле

    Лактація і галактоцеле

    Лактація – період грудного годування, період найтіснішого спілкування мами з дитинчам, який триває від моменту народження дитини до фізіологічного завершення вироблення молока. Цей природній процес вироблення харчування для дитини насправді є складним багатофакторним механізмом. Для збереження якості харчування, подальшого правильного завершення лактації, жінці необхідно бути пильною у випадку прояву будь-яких змін або неотипічних відчуттів в молочних залозах.

    Чому з’являється галактоцеле і як його попередити?

    Молочна залоза починає активно продукувати молочний секрет ще під час вагітності. Такий різкий приріст рідини, поряд з ще повністю не підготовленими до великої кількості молока молочними протоками, може призвести до розвитку таких патологій, як непрохідність молочних протоків. Якщо така непрохідність не проходить самостійно, вона призводить до різкого накопичення молока в залозі, яке називається галактоцеле – доброякісне походження утворення, заповненого молоком.

    Найчастіше дана патологія зустрічається у молодих мам в період годування або протягом року після завершення грудного годування. Патологія виявляється за допомогою пальпації і, як правило, первинно самою жінкою. На відчуття це щільне безболісне ( хоча інколи можуть бути больові відчуття, особливо під час набухання грудей перед місячними), рухоме утворення з чіткими рівними контурами, краще відчувається у спорожнілій молочній залозі.

    Розвитку даної патології також сприяють вроджені анатомічні порушення молочних протоків, травми молочної залози, запалення, під час яких груди набухають, застій молока в протоках в період годування. Зміни складу молока під впливом гормонів, які призводять до його згущення.

    Галактоцеле за своєю сутністю являє собою кісту. Безсимптомне закупорення протоку супроводжується накопиченням молока в перерозтягнутому протоці і утворює ретенційну кісту із згущеним молокоподібним вмістом. Ця кіста не розсмоктується і продовжує існувати також після припинення лактації, пізніше утворюючи собою так названу “шоколадну” кісту. Утворення подібної кісти – доброякісний процес, який, при виявленні його одразу після утворення, можна видалити за допомогою механічного спорожнення. Однак, якщо процес занедбаний, і до наявного галактоцеле приєднається інфекція, дана патологія може перерости в гнійне запалення – абсцес або мастит.

    З метою попередження розвитку подібної патології, варто ретельно поставитись до особистої гігієни в період грудного годування, дотримуватись принципів його правильної організації й оберігати від інфекцій, зміцнювати імунітет. Техніка самообстеження грудей або ретельне профілактичне обстеження у мамолога дозволяє вам виявити порушення на початкових стадіях.

    Як ми діємо у цьому випадку?

    Для правильного діагностування галактоцеле, правильного розуміння його природи і вибору подальшої тактики його лікування, ми проводимо обов’язковий клінічний огляд у нашого київського мамолога, далі – ультразвукове обстеження або мамографія і обов’язкове цитологічне дослідження, яке проводиться для контролю, щоб не оминути розвиток патології іншого характеру, що проходить під “маскою” галактоцеле.

    Самостійно розсмоктатися кісти галактоцеле здатні дуже рідко. Вони можуть знаходитись в грудях тривалий час, не надаючи особливого дискомфорту. На щастя, галактоцеле рідко стають злоякісними, однак небезпечне воно своєю здатністю до інфікування.

    Дрібні кісти не потребують хірургічного лікування і, як правило, тільки спостерігаються в динаміці. У випадку, якщо причиною утворення кісти галактоцеле було гормональне порушення, тоді після правильної ендокринної корекції маленькі кісти можуть зникнути самостійно.

    Існує безопераційний метод лікування деяких утворень галактоцеле за допомогою пунктування кісти. Під час цього методу доброякісне утворення пунктується під контролем УЗД, із нього відсмоктують вміст і заповнюють речовиною, здатною до рубцювання. Під час цього методу зберігається невеликий ризик рецидиву, оскільки проблема закупореного молочного протоку не вирішена.

    Найефективнішим методом лікування сформованої кісти галактоцеле є хірургічне відсічення. У цьому випадку застосовується метод секторальної резекції молочної залози з обов’язковим наступним гістологічним дослідженням видаленого матеріалу.

    Запис на візит до центру