Обов'язкове поле
Лапароскопія кісти яєчника
Лапароскопія яєчників – це сучасний вид хірургічного лікування кісти, який переноситься пацієнтами максимально легко. Якщо вам необхідна така операція, інноваційне обладнання для лапароскопії та досвідчені хірурги чекають на вас у Спеціалізованому мамологічному центрі (СМЦ) у Києві.
Показання до проведення лапароскопії кісти яєчника
Лапароскопічне видалення кісти яєчника виконується, якщо:
- У пацієнтки діагностована нефункціональна кіста – ендометріоїдна або дермоїдна;
- Виявлена функціональна кіста (фолікулярна або жовтого тіла), що не розсмоктується протягом тривалого часу, швидко росте, досягає великих розмірів, викликає біль, розлади менструального циклу;
- Є високий ризик ускладнень кісти (перекруту, розриву) або ускладнення вже розвинулися, але немає протипоказань для застосування лапароскопічного методу).
У порівнянні з порожнинною операцією з видалення кісти яєчника, лапароскопія має важливі переваги:
- Малоінвазивність;
- Скорочення реабілітаційного періоду;
- Зменшення ризиків ускладнень.
Метод лапароскопії обирається також завжди, коли це можливо, при лікуванні вагітних пацієнток. Дослідження співробітників Лікарні акушерства та гінекології при Університеті Фудань (Шанхай, Китай) показали, що він має переваги, важливі під час виношування дитини: зниження крововтрат, коротке перебування у медичному закладі, менш виражений біль після хірургічного втручання, суттєве зниження ризику утворення спайок.
Симптоми кісти яєчника
Рішення про необхідність виконання операції на кісту яєчника розглядається, якщо у пацієнтки є наступні симптоми:
- Болісні відчуття у паховій зоні, внизу живота, попереку;
- Відчуття та посилення дискомфорту під час фізичних навантажень, статевих актів, сечовипускання, дефекації;
- Зміни характеру менструального циклу;
- Труднощі із зачаттям дитини.
Види операцій
Залежно від розміру кісти, наявності чи відсутності ускладнень, віку пацієнтки та планів щодо майбутньої вагітності, проводяться різні види операції:
- Кістектомія – видалення кісти зі збереженням тканин яєчника. Лапароскопічна кістектомія є найбільш сприятливим варіантом, оскільки репродуктивна функція у такому випадку не страждає. Але вона може проводитися лише у незанедбаних випадках, з маленькими та неускладненими кістами.
- Резекція яєчника – часткове видалення тканин яєчника, завдяки чому він зберігає репродуктивну функцію на певному рівні. Проводиться, якщо кіста має більший розмір.
- Оваріектомія – видалення яєчника у повному обсязі. Проводиться, якщо кіста велика, є ускладнення і врятувати уражений орган неможливо, або для профілактики рецидиву. Вагітність природним шляхом може настати у такому випадку лише за наявності здорового другого яєчника.
- Сальпінгооваріектомія – видалення яєчника та маткової труби, пов’язаної з ним.
Протипоказання
Не завжди можна застосувати лапароскопію, у деяких випадках хірургічне втручання відтерміновується або проводиться традиційна, порожнинна операція. До таких протипоказань відносяться:
- Важкі ускладнення кісти яєчника;
- Внутрішня кровотеча;
- Гнійний перитоніт;
- Ожиріння 3 або 4 ступеню;
- Наявність спайок у черевній порожнині;
- Шоковий, коматозний стан;
- Важкі патології внутрішніх органів;
- Порушення коагуляції;
- Підозри на наявність злоякісного новоутворення.
Підготовка до операції
Для підготовки до лапароскопії, виявлення показань та протипоказань, вибору виду операції проводиться консультація гінеколога та призначається низка передопераційних досліджень:
- Загальний аналіз крові;
- Загальний аналіз сечі;
- Біохімічний аналіз крові;
- Лабораторні дослідження для виявлення інфекцій;
- Кольпоскопія;
- УЗД органів малого тазу;
- За потреби – МРТ, КТ та інші обстеження, а також консультації лікарів, якщо є супутні захворювання.
За 2 тижні рекомендується припинити вживання алкоголю. Тимчасово припиняється прийом антикоагулянтів та деяких інших препаратів (після узгодження з лікуючим лікарем). Слід дотримуватися дієти, яка сприяє зменшенню газоутворення у кишківнику. Операція проводиться натщесерце.
Як проходить лапароскопія кісти яєчників?
Хвилюючись перед хірургічним втручанням, пацієнтки цікавляться: як видаляють кісту яєчника? Така операція здійснюється під загальним наркозом або епідуральною анестезією. Для доступу до яєчника здійснюються проколи шкіри, через які вводяться інструменти і відеокамера, яка дає змогу бачити зону, що оперується. Також до черевної порожнини вводять вуглекислий газ, що забезпечує зручність виконання маніпуляцій. Кіста (та за потреби – яєчник, маткові труби) видаляються, встановлюються дренажі, накладаються шви на місця проколів. Частина вуглекислого газу виходить з порожнини тіла відразу, решта – протягом кількох діб.
Можливі ускладнення після операції
Після видалення кісти на яєчнику в окремих випадках розвиваються ускладнення:
- Інфікування;
- Пошкодження розташованих поруч органів;
- Розвиток кровотечі;
- Розходження швів;
- Утворення рубців.
Повністю виключити їх ризик неможливо, оскільки це залежить і від особливостей організму, і від сумлінності дотримання рекомендацій лікарів. Однак знизити ризики можна, завдяки проведенню хірургічного втручання у надійному медичному центрі з досвідченими експертами та сучасним обладнанням. Лікарі СМЦ подбають про те, щоб лапароскопічна цистектомія пройшла успішно та без проблем.
Реабілітація після лапароскопії кісти яєчника
Післяопераційний період після видалення кіст яєчника лапароскопією проходить швидше, ніж після порожнинної операції, і триває близько 1 місяця. Однак точний термін залежить від особливостей проведеного хірургічного втручання. У цей час необхідно дотримуватися низки рекомендацій:
- Біль після лапароскопії може зберігатися протягом 2-3 тижнів, сильні дискомфортні відчуття у перші дні усуваються за допомогою препаратів, які призначив лікар.
- Протягом місяця забороняються фізичні навантаження.
- Статеве життя після видалення кісти можна відновити приблизно через 2-3 тижні, але точно це визначить лікар, виходячи з перебігу процесу відновлення.
- Необхідно дотримуватися дієти після лапароскопії кісти яєчника. Наступного дня після хірургічного втручання дозволяється вживання курячого бульйону. Починаючи з 3 дня до раціону можна включити нежирну, відварну або приготовану на пару їжу, йогурти. Точний перелік рекомендованих та заборонених продуктів повідомить лікар, він також визначить оптимальну тривалість дотримання дієти.
- Протягом реабілітаційного періоду не можна відвідувати лазні, басейни, купатися у водоймах, засмагати.
Переваги нашої клініки
У Спеціалізованому мамологічному центрі ви зможете зробити операцію з мінімальним впливом на організм, у спокійній атмосфері. Уважне ставлення медперсоналу та комфорт нашого стаціонарного відділення допоможуть швидше відновитися після хірургічного втручання. З нами ви можете розраховувати на ефективне вирішення проблем із жіночим здоров’ям.
Вже знаєте свій діагноз та потребуєте проведення цистектомії яєчника, або лише підозрюєте наявність кісти? Телефонуйте нам, напишіть повідомлення у чаті або заповніть заявку на сайті, щоб записатися на консультацію до гінеколога.