fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Що таке біопсія. Їх види та відмінності

  Що таке біопсія. Їх види та відмінності
  21 Листопада 2022

  Що таке біопсія. Їх види та відмінності

  Біопсія – це метод дослідження, за допомогою якого можна визначити морфологічні та молекулярні особливості новоутворення, його доброякісну або злоякісну природу. Найважливіші переваги цього обстеження – висока точність та інформативність. Під час огляду у мамолога, завдяки мамографії, УЗД чи МРТ можна встановити наявність пухлини, її розміри, розташування, а біопсія доповнює результати цих досліджень даними про особливості клітин (ознаки злоякісності, ступінь зрілості, наявність хромосомних аномалій, імуногістохімічні характеристики). Це дуже цінна інформація, необхідна для правильного вибору методів лікування та прогнозування подальшого розвитку хвороби. Біопсія завжди передбачає взяття фрагменту тканини, але існують різні способи її виконання.

  Пункційна біопсія молочної залози (ТАБ)

  Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія (скорочено – ТАПБ або ТАБ) є найменш травматичним різновидом біопсії. Вона проводиться за допомогою шприца з голкою. Лікар вводить голку у місцерозташування пухлини (для точного влучання застосовується УЗД-контроль) і аспірує у шприц клітини новоутворення. Якщо є підозра на утворення метастазів, лікар може призначити ТАБ лімфатичних вузлів, щоб відслідкувати їх ймовірне поширення. Зібраний біоматеріал (біоптат) розміщують на предметному склі для мікроскопічного дослідження. Процедура майже не викликає дискомфорту, оскільки вона проводиться під анестезією. Після обстеження можливі незначні больові відчуття, поява невеликих синців у місці проколу. Такі симптоми не вважаються ускладненнями і проходять за кілька днів.

  Трепан-біопсія Трепан-биопсия

  Для цього типу біопсії використовується інший інструмент, який має стрижень с порожнім каналом та гострим кінцем. На відміну від тонкоголкової біопсії, цей метод є більш травматичним, тому застосовується місцева анестезія. Точність маніпуляцій контролюється за допомогою УЗД. У перші дні після процедури протипоказані фізичні навантаження, прийом ванни, дія високих температур. Проте, трепан-біопсія дозволяє взяти більший фрагмент тканини, що розширює можливості діагностики і підвищує точність результатів. Внаслідок процедури розвивається набряк, тому у перші дні після неї не призначаються такі дослідження, як УЗД, мамографія, МРТ, оскільки їх результати можуть бути недостовірними.

  Панч-біопсія

  Така процедура передбачає взяття фрагменту шкіри для дослідження. Може використовуватися як з діагностичною, так і з лікувальною метою, тому що дозволяє видалити уражені тканини. За допомогою цього методу можна з’ясувати походження ущільнень шкіри (вони можуть бути рубцями, що залишилися після променевої терапії або можуть містити ракові клітини). Лікар використовує спеціальний циліндричний скальпель, який вводиться у шкіру на необхідну глибину, утворюється коловий надріз. Скальпель прибирають, а фрагмент шкіри відокремлюється від тканин, розташованих під ним, і переноситься у пробірку з фіксуючим розчином. Після процедури може накладатися пов’язка, у деяких випадках рекомендується накладання шва.

  Інцизійна біопсія

  Під час такої процедури лікар використовує скальпель, за допомогою якого видаляється частина новоутворення. Якщо гістологічне дослідження біоматеріалу покаже, що пухлина не є злоякісною, у подальшому повне видалення новоутворення не проводиться. Інцизійна біопсія може здійснюватися з використанням місцевої або загальної анестезії. Цей вид біопсії можуть призначати, якщо менш травматичні методи (ТАБ, трепан-біопсія) не показали наявність раку, а у результатах інших досліджень виявляються його ознаки.

  Крім того, для цитологічного та гістологічного аналізу може використовуватися вся пухлина, видалена під час операції (це так звана ексцизійна біопсія). Вона дозволяє дослідити характеристики новоутворення і спланувати подальше лікування пацієнта з вибором оптимальних методів.

  Загальні правила підготовки до біопсії

  Необхідність та можливість проведення будь-якого виду біопсії у кожному випадку лікар визначає індивідуально. Процедура протипоказана при гострих інфекційних хворобах, підвищенні температури, порушенні зсідання крові, під час вагітності, а деякі типи біопсії не проводяться при тяжких серцево-судинних захворюваннях. Тому доктор призначає попереднє обстеження. Якщо рішення про проведення процедури прийняте, пацієнту повідомляють правила підготовки. За кілька днів необхідно припинити прийом антикоагулянтів та нестероїдних протизапальних засобів (з дозволу лікаря і при відсутності загрози для здоров’я). У день виконання біопсії не слід користуватися дезодорантами чи кремами. Можливі й інші поради, які залежать від індивідуальних особливостей. Найкращий період для проведення біопсії – з 5 по 14 день менструального циклу, її не проводять під час менструації або в останні дні циклу.

  Якщо вам необхідно зробити біопсію, звертайтеся в Спеціалізований Мамологічний центр.
  Записатися на діагностику можна за телефоном
  📞 044-594-70-75
  📞 068-862-62-00

  Останні матеріали

  обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
  Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
  Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

  Теги