fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Факти про гормони, над якими варто замислитися кожному

  Факти про гормони, над якими варто замислитися кожному
  21 Квітня 2023

  Факти про гормони, над якими варто замислитися кожному

  Є такий відомий вислів: “Усі хвороби – від нервів”. Але це твердження не враховує той факт, що роботою наших органів керують не тільки нервові імпульси, але й гормони. Звісно, ці дві системи регуляції взаємодіють ще й між собою. Загальну уяву про дію гормонів ми отримуємо ще у школі, але чи усвідомлюємо насправді їх важливість у нашому житті? Давайте спробуємо глибше розібратися у загальновідомих фактах про ці біологічно активні речовини, щоб краще зрозуміти свій організм і ефективніше піклуватися про здоров’я.

  1. Гормони містяться в організмі у дуже низькій концентрації

  Наприклад, норма вмісту жіночого статевого гормону пролактину (за відсутності вагітності та лактації) складає приблизно 5-25 нг/мл. Якщо рівень цього гормону перевищує норму, у жінки порушується репродуктивна функція, створюються сприятливі умови для розвитку пухлин у молочних залозах.

  ☝️Тільки уявіть: один нанограм – це одна мільярдна частина граму. Діапазон норми – всього 20 нг/мл, а за цією межею жінка потрапляє у зону ризику захворювання на безпліддя та рак молочних залоз!

  2. Один гормон може впливати на стан багатьох органів

  Найвідоміший для усіх приклад – дія адреналіну під час стресової ситуації. Головна функція цього гормону – мобілізація резервів організму для врятування від небезпеки. А прояви цієї дії спостерігаються практично у всіх системах організму:

  • Серцебиття прискорюється;
  • Дихання стає глибшим та частішим;
  • Кровопостачання органів перерозподіляється: найбільшу кількість крові з киснем і поживними речовинами отримують серце, мозок та м’язи;
  • Підвищується артеріальний тиск;
  • Підвищується рівень цукру у крові;
  • Активізується робота гіпоталамусу, гіпофізу та надниркових залоз;
  • Пригнічується статева функція;
  • Змінюється перистальтика різних відділів травної системи;
  • Загострюються зір та слух.

  Здавалося б, статеві гормони мають впливати саме на репродуктивну систему. Але й їх дія виявляється дуже різноманітною. Зокрема, жіночий гормон прогестерон:

  1. Готує внутрішню оболонку матки до імплантації зародку (і, можливо, оберігає зародок від імунних реакцій материнського організму);
  2. Разом із пролактином відповідає за підготовку молочних залоз до лактації;
  3. Знижує активність гладеньких м’язів матки, щоб не допустити передчасне переривання вагітності (і цей вплив поширюється на гладеньку мускулатуру кишечника, через що у вагітних виникають проблеми з травленням, метеоризм, закрепи, печія);
  4. Впливає на вираженість лібідо у жінок;
  5. Підвищує еластичність шкіри;
  6. Впливає на зсідання крові та тонус судин;
  7. Бере участь у підтримці нормального розвитку нейронів мозку та попередженні їх апоптозу;
  8. Впливає на психічну діяльність (зниження рівня прогестерону відчутно псує настрій багатьом жінкам перед менструаціями).

  ☝️Отже, нестача або надлишок всього одного гормону може викликати низку порушень у багатьох системах органів.

  3. З іншого боку, кожний орган контролюється багатьма гормонами

  Яскравим прикладом гормонзалежних органів є молочні залози. На їх стан впливають пролактин, прогестерон, естроген, а опосередковано – ще й кортикостероїди, інсулін, гормони щитоподібної залози.

  Під час статевого дозрівання у дівчат відбувається активне формування молочних залоз. У дітородному періоді жіночі груди щомісяця готуються до можливого настання вагітності. Під час вагітності у залозах відбуваються колосальні зміни для підготовки до лактації. А після пологів, під час грудного вигодовування вони працюють “на повну”, щоб забезпечити малюка найціннішою їжею – материнським молоком. Після менопаузи їх залозиста тканина активно заміщується жировою. І всі ці процеси залежать від злагодженої роботи гормонів.

  ☝️Коливання гормонального фону під час критичних періодів (статеве дозрівання, вагітність, лактація, менопауза) – справжнє випробування для органів-мішеней. А тим паче, коли на їх тканини одночасно діє цілий комплекс біологічно-активних речовин. У цей час зростає ризик виникнення захворювань, у тому числі – пухлинних. Це періоди, коли слід бути особливо уважною до стану жіночого здоров’я і за появи будь-яких підозр – звертатися за допомогою до спеціалістів.

  4. Ендокринні органи тісно взаємопов’язані між собою

  Діяльність залоз контролюється нервовою системою – з одного боку, та гормонами інших ендокринних залоз – з іншого. Гіпоталамус та гіпофіз впливають на роботу щитоподібної, надниркових, статевих залоз, стимулюють або послаблюють утворення біологічно-активних речовин у них. У свою чергу, щитоподібна залоза та наднирники чинять вплив на яєчники, опосередковано впливають на менструальний цикл, можливість зачаття дитини, стан молочних залоз. Буває важко зрозуміти, хвороба якої залози насправді викликала гормональний дисбаланс, який призвів до розвитку патології певного органу.

  ☝️Наприклад, причиною гіперпролактинемії, яка збільшує ризик появи пухлин у молочній залозі, можуть бути гіпотиреоз, недостатність кори наднирників, пухлина гіпофізу і ще багато факторів. Визначити, який саме компонент ендокринної системи викликав порушення, неможливо без огляду ендокринолога та проведення комплексного дослідження.

  Гормональний баланс такий вразливий. То як зберегти здоров’я?

  Описані вище особливості роботи залоз і гормонів показують, наскільки складною та водночас вразливою є гуморальна система регуляції. Підтвердження тому ми знаходимо у сумній статистиці поширення ендокринних хвороб та пов’язаних з ними патологій. Вберегти себе від них можна тільки завдяки пильному контролю над власним здоров’ям. Допомогти у цьому може лише компетентний лікар ендокринолог.

  Чому без допомоги спеціаліста неможливо попередити та лікувати ендокринні хвороби?

  • Без комплексного обстеження неможливо виявити гормональний дисбаланс і точно визначити гормон, нестача або надлишок якого викликає проблеми.
  • Ендокринолог аналізує велику кількість факторів (наявні симптоми, анамнез, сімейний анамнез, спосіб життя), щоб визначити, які саме аналізи потрібні. Без такого підходу пошук та проведення абияких досліджень не має сенсу і забирає цінний час, який можна було б витратити на своєчасне правильне лікування.
  • Інтерпретувати результати діагностики без помилок можна також лише з урахуванням великої кількості факторів. Наприклад, рівень естрадіолу залежить від віку жінки, фази менструального циклу, наявності/відсутності менопаузи, вагітності та терміну вагітності, прийому препаратів. І норми його вмісту у крові у залежності від цих факторів різняться навіть у сотні разів. Крім того, окремі лабораторії надають дещо різні референсні значення. Без спеціальної медичної освіти розібратися у цих відмінностях неможливо, а хибні висновки штовхають жінку на самолікування, яке завдає чималої шкоди.
  • Одне з ключових питань – визначення першопричини захворювання. Надмірний або недостатній рівень гормону може бути наслідком хвороби не тієї залози, яка його виділяє, а зовсім іншої.
  • Лікування ендокринних залоз має бути по-справжньому педантичним. Вибір препарату, розрахунок дозування та тривалості курсу мають дуже важливе значення, тому що будь-яка помилка може призвести до ще більш серйозних порушень. А нормалізувати гормональний фон – справа вкрай важка.

  З огляду на те, наскільки складними є хвороби ендокринних залоз та їх лікування, приходить усвідомлення: важливими є не тільки своєчасні візити до ендокринолога із скаргами на здоров’я, але й профілактичні обстеження. Особливо, якщо є обставини, які підвищують ризик порушень гормонального фону.

  Потрібно проконсультуватися з ендокринологом у Києві?

  Це можна зробити у Спеціалізованому Мамологічному Центрі. У нас ви зможете не тільки пройти огляд та задати питання спеціалісту, але й здати необхідні аналізи. Ми ретельно перевіримо ваше здоров’я, допоможемо з’ясувати причини поганого самопочуття, призначимо лікування з урахуванням ваших індивідуальних особливостей і сучасних світових стандартів.

  Запис на візит до центру

   Запис на прийом – це нескладний крок до отримання професійної медичної допомоги, розвіювання безпідставних страхів, виявлення та вирішення дійсно існуючих проблем зі здоров’ям.

   Останні матеріали

   обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
   Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
   Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

   Теги