fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Що таке пролактин?

  Що таке пролактин?
  21 Грудня 2022

  Що таке пролактин?

  Пролактин – це гормон, який отримав свою назву, завдяки впливу на процес лактації. Ще його називають лактотропним або маммотропним гормоном. Він контролює розвиток молочних залоз, посилює виділення молозива, сприяє його дозріванню, утворенню зрілого молока, збільшенню кількості дольок та протоків у залозистій тканині грудей.

  Але здатність до сприйняття цієї біологічно активної речовини мають не тільки клітини молочних залоз. Відповідно, пролактин виконує додаткові функції:

  1. Затримує настання чергової овуляції після запліднення яйцеклітини;
  2. Впливає на перебіг психічних реакцій, пов’язаних з процесом розмноження;
  3. Пригнічує виділення естрогенів та прогестерону;
  4. Впливає на утворення нових кровоносних судин.

  Припускають, що цей гормон чинить вплив на імунітет, у тому числі – на імунну систему дитини під час внутрішньоутробного розвитку. Можливо, він також сприяє утворенню сурфактантів – речовин, які готують легені плода до дихання атмосферним повітрям після народження. Не всі особливості пролактину вивчені на достатньому рівні.

  Коливання інтенсивності секреції пролактину відбуваються щоденно. Його кількість зростає під час сну, після прийому їжі, статевого акту, фізичних навантажень, стресів. Ці зміни є фізіологічними і не впливають на стан здоров’я.

  Недостатній рівень пролактину може спостерігатися у жінок при переношеній вагітності, після значної кровотечі під час пологів або через захворювання гіпофізу (ця залоза відповідає за виділення даного гормону). Через нестачу цієї біологічно активної речовини виникають проблеми з грудним вигодовуванням.

  Тимчасове збільшення рівня гормону впродовж менструального циклу викликає біль у грудях, головний біль та інші неприємні відчуття, які виникають у жінок перед менструацією. Надмірне збільшення рівня пролактину (гіперпролактинемія) пов’язане з такими порушеннями життєвих функцій, як:

  • Аменорея (відсутність менструацій);
  • Галакторея (аномальне виділення молока у жінок, які не годують дитину, та навіть у чоловіків);
  • Порушення функцій яєчників;
  • Безпліддя;
  • Зниження лібідо;
  • Нездатність до відчуття оргазму;
  • Збільшення грудей до дуже великих розмірів.

  Надвисока кількість пролактину в організмі може викликати психічні захворювання.

  Підвищення рівня гормону можливе через пухлини гіпофізу, після отримання травм та проведення операцій, через здійснення аборту, внаслідок прийому гормональних, антигістамінних, протиблювотних засобів та нейролептиків.

  Вплив пролактину на здоров’я молочних залоз

  Від виділення лактотропного гормону залежить можливість жінки вигодовувати дитину грудним молоком. Але внаслідок надмірної секреції пролактину підвищується ризик розвитку раку молочних залоз. Таке явище зумовлене особливостями дії гормону на тканини: він стимулює поділ клітин і утворення кровоносних судин (васкуляризацію), хоча у нормі тканини молочних залоз здатні стримувати можливий онкогенний ефект цієї речовини на генетичному рівні.

  Відомі наукові дослідження, які показують, що гіперпролактинемія здатна не тільки підвищувати ризик виникнення онкологічного процесу у молочних залозах, але й погіршувати прогноз щодо тривалості життя пацієнтів та сприяти утворенню метастазів. Крім того, медики спостерігали зниження рівня пролактину під час ремісії та підвищення при загостренні онкологічного захворювання. Дослідження також показують, що пролактин може викликати підвищення чутливості тканин до інших гормонів. Гіперпролактинемію пов’язують і з розвитком доброякісних новоутворень. Сучасні лікарі вважають, що при діагностиці та лікуванні різних пухлин молочних залоз треба приділяти особливу увагу дослідженню гормонального фону пацієнтів.

  Як перевірити рівень пролактину?

  Визначити рівень пролактину можна за допомогою спеціального аналізу крові. Його призначають, якщо у пацієнта є проблеми, що можуть виникати через гіперпролактинемію (порушення менструального циклу, підозра на безпліддя, галакторея тощо). Також аналіз роблять для комплексної діагностики гіпофізу або під час курсу прийому препарату пролактину.

  Якщо ви запідозрили у себе наявність гіперпролактинемії, зверніться до Спеціалізованого Мамологічного Центру для обстеження і консультації з досвідченими спеціалістами. Відвідати центр можна у зручний час, для цього потрібно записатися на прийом за телефоном, вказаним на нашому сайті.

  Останні матеріали

  обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
  Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
  Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

  Теги