fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Висока мамографічна щільність грудей – що це таке?

  Висока мамографічна щільність грудей – що це таке?
  14 Вересня 2023

  Висока мамографічна щільність грудей – що це таке?

  Висока мамографічна щільність грудей – це особливість, про яку жінка може дізнатися після проходження мамографії. Цей показник важливий, адже від нього залежить точність обстеження, вибір оптимальних методів діагностики. Крім того, у науковців виникає ряд питань щодо причин цього явища та його зв’язку з ризиком розвитку раку молочної залози.

  Висока щільність грудей – що про неї відомо?

  Щоб зрозуміти, що таке щільність молочних залоз, потрібно згадати їх тканинну будову. У складі цих органів містяться:

  1. Залозиста тканина, яка безпосередньо виконує основну функцію молочних залоз – утворення молока для грудного вигодовування;
  2. Жирова сполучна тканина;
  3. Фіброзна сполучна тканина.

  Що більше у грудях жирової тканини, тим більш “прозорими” є молочні залози на мамографічних знімках (на зображенні вона має чорний колір). Якщо кількість залозистої тканини, а також фіброзних сполучнотканинних структур є більшою, кажуть про високу щільність грудей: при рентгенографічному обстеженні вони відображаються на знімках білим кольором. Це створює перешкоди для детального аналізу структури молочної залози і знижує точність обстеження, лікарю складніше розгледіти патологічні утворення, якщо вони там є (тому що вони також мають вигляд світлих плям).

  Існує спеціальна шкала BI-RADS, яка характеризує категорії щільності грудей – A, B, C, D. Категорія А визначається, якщо у молочній залозі високий вміст жирової тканини, D – якщо груди майже повністю складаються з фіброзно-залозистої тканини, а В та С – проміжні значення.

  Високий вміст залозистої тканини є природним явищем у жінок дітородного віку. Але згодом кількість жирової тканини зростає, і груди стають менш щільними. У цей період – після 40 років – зростає ризик появи РМЗ та необхідність проведення скринінгу, регулярного виконання мамографії. І якщо щільність грудей залишається високою, це стає небажаним явищем, яке створює труднощі під час обстежень. Ця особливість є поширеною і виявляється приблизно у 40-50% жінок старше сорока років.

  Визначити самостійно, чи є ваші груди щільними, неможливо. Така особливість не проявляється у тому, що молочні залози будуть твердими на дотик, і вони не мають бути обов’язково великого чи маленького розміру. Цей показник визначається лише за допомогою мамографії, УЗД чи МРТ.

  Можливі причини

  Немає чіткої відповіді на питання, чому у тієї чи іншої жінки щільні груди. Лікарі припускають, що серед найбільш ймовірних причин цього явища є:

  1. Спадкова, вроджена особливість будови молочних залоз;
  2. Раннє менархе (перша менструація – раніше, ніж в 11 років);
  3. Пізнє настання менопаузи (після 55 років);
  4. Вживання гормональних препаратів;
  5. Велика вага при народженні та зайва вага у підлітковому віці.

  У той час, як перераховані фактори збільшують щільність молочних залоз, грудне вигодовування – навпаки, трохи знижує її.

  Деякі науковці стверджують, що на щільність грудей впливає й зайва вага у передменопаузальний період та при настанні менопаузи, але цей зв’язок наразі ще не до кінця вивчений.

  Що робити, якщо щільність молочних залоз висока?

  У якості стандартного профілактичного обстеження для раннього виявлення раку молочних залоз використовується мамографія. Точність такої діагностики сягає 98%, але при високій щільності грудей її ефективність знижується. Однак медики використовують альтернативні методи, щоб ретельно перевірити стан молочних залоз, – УЗД, МРТ та мамографію з томосинтезом.

  Наприклад, томосинтез дозволяє отримувати пошарові рентгенівські знімки. У результаті утворюється деталізоване 3D-зображення молочних залоз, опрацьоване спеціальною програмою на комп’ютері. За ним лікар може проаналізувати стан грудей та побачити можливі патологічні зміни на ранніх стадіях.

  Чи пов’язана висока щільність грудей з ризиком появи РМЗ?

  У даний момент науковці шукають відповіді на це питання. Можливо, сама по собі висока щільність грудей не здатна викликати рак молочних залоз, але вона може створювати більш сприятливі умови для цього захворювання разом з такими факторами, як спадкова схильність до онкозахворювань, гормональний дисбаланс, стреси, тощо. До групи ризику відносять жінок з категоріями щільності C та D за шкалою BI-RADS. Дослідження хорватських вчених, опубліковане у 2015 році та оприлюднене на щорічних зборах Радіологічного товариства Північної Америки (RSNA), спростовує безпосередній вплив високої щільності грудей на розвиток РМЗ, але підтверджує складність його діагностики за допомогою мамографії.

  Змінити структуру молочних залоз, щоб зменшити їх щільність, неможливо. Для профілактики розвитку РМЗ жінкам з високою мамографічною щільністю грудей потрібно обов’язково консультуватися з мамологом, виконувати його рекомендації та регулярно проходити скринінгові обстеження із застосуванням оптимальних методів діагностики.

  Якісне обстеження і лікування молочних залоз у СМЦ

  Якщо під час обстеження у вас виявили високу щільність грудей, подальше спостереження за здоров’ям вимагатиме більшої уваги. Тому потрібно звертатися для профілактичних оглядів чи лікування у заклад, який має засоби для діагностики при такій індивідуальній особливості молочних залоз. Таким закладом є Спеціалізований Мамологічний Центр у Києві.

  Співробітники СМЦ щодня стикаються з найрізноманітнішими клінічними випадками і мають можливість використати альтернативні методи обстеження, які дають високоточні результати, незважаючи на високу щільність грудей. Зокрема, це УЗД молочних залоз та мамографія з томосинтезом, а при необхідності – ще й додаткові дослідження, різні види біопсії. Якщо патології знаходяться, лікарі призначають відповідне лікування, яке враховує анатомічні та фізіологічні особливості пацієнтки. Отже, у нашому центрі якісна медична допомога буде надана за будь-яких обставин.

  Не варто вважати, що висока щільність грудей є приводом до припинення регулярного проходження скринінгових обстежень!

  Запис на візит до центру

   Через таку помилкову думку є ризик пропустити початок розвитку хвороб, які ефективно лікуються саме на ранніх стадіях. Необхідно звертатися до спеціалістів, які спеціалізуються на вирішенні вашої проблеми. Запишіться на прийом до мамолога у СМЦ, щоб задати цікавлячі питання про стан молочних залоз, виконати діагностику з гарантією точності, а при необхідності – пройти ефективне лікування.

   Останні матеріали

   обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
   Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
   Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

   Теги