fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Фіброаденома та вагітність

  Фіброаденома та вагітність
  4 Травня 2023

  Фіброаденома та вагітність

  Поява пухлини у грудях у будь-якому віці лякає жінку, а під час вагітності така проблема викликає ще більше хвилювань. Чи не постраждає від цього дитина, чи не виникнуть складнощі з грудним вигодовуванням, що далі буде з новоутворенням… Ситуації бувають різні, і розвиток патології у кожної жінки має свої особливості. Але варто пам’ятати про головне: щоб уникнути небезпечних наслідків, варто покладатися тільки на допомогу справжніх професіоналів-мамологів.

  Вагітність та фіброаденома: основні фактори ризику

  Перебудови в організмі під час вагітності супроводжуються значними коливаннями гормонального фону, які впливають на всі фізіологічні системи. З іншого боку, збільшується кількість рецепторів до гормонів, що підвищує чутливість клітин до їх дії. Такі процеси створюють підвищений ризик для виникнення патологій у гормонозалежних органах, якими є молочні залози. Дія цілого ряду гормонів спрямована на підготовку жіночих грудей до лактації, інші біологічно активні речовини впливають на їх тканини опосередковано.

  Тож саме під час вагітності у жінок створюються сприятливі умови для виникнення фіброаденом або збільшення та озлоякіснення фіброаденом, які виникли ще до зачаття дитини. Не обов’язково ситуація буде розвиватися за гіршим сценарієм, але ризик підвищується.

  Приємною звісткою для майбутньої мами є те, що таке новоутворення не загрожує малюку, не впливає на його розвиток. Але самій жінці варто приділити особливу увагу власному здоров’ю, обов’язково консультуватися з мамологом і ні в якому разі не вдаватися до самолікування. Крім того, значне збільшення фіброаденоми може зашкодити нормальному перебігу грудного вигодовування: великі пухлини стискають молочні протоки, спричиняють лактостаз, запалення тканини молочних залоз.

  У більшості пацієнток фіброаденоми виявляються лише в одній залозі, і за своїми властивостями вони є доброякісними. Але ризик переродження новоутворення на злоякісне існує, особливо при наявності листоподібної (філоїдної) фіброаденоми.

  Виявлення фіброаденоми до вагітності та під час виношування дитини

  Виявити ці новоутворення на ранній стадії вдається лише тим жінкам, які регулярно проходять профілактичні огляди у мамолога, адже невеликі фіброаденоми не викликають дискомфорту. Без періодичних обстежень пухлини виявляються вже тоді, коли досягають відчутних розмірів. Активний ріст фіброаденоми може початися раптово, не тільки через вагітність, але й за інших умов, коли гормональний фон починає сильно коливатися – у підлітковому віці, перед менопаузою, під час прийому гормональних препаратів, при дисфункції ендокринних залоз.

  Найкращий варіант – коли пухлину діагностують ще до зачаття дитини. Тоді лікарі, зазвичай, радять видалити новоутворення, щоб при вагітності вже не було причин для хвилювання. Після хірургічного втручання варто трохи зачекати із зачаттям дитини, доки триватиме період реабілітації. Лікар підкаже, на скільки саме слід відкласти планування вагітності, адже це залежить від конкретної ситуації.

  Якщо фіброаденому виявляють вже під час вагітності, майбутній мамі потрібно обов’язково проходити обстеження у мамолога, щоб відстежувати зміни пухлини. Якщо не виникають насторожуючі ознаки, з пухлиною нічого не потрібно робити. Але певні умови можуть створити необхідність негайного видалення новоутворення навіть ще до пологів. Таке рішення лікар може прийняти, якщо:

  1. Виявлена листоподібна пухлина;
  2. Новоутворення швидко росте і сягає великих розмірів;
  3. З’являються дискомфортні відчуття, біль, виділення з сосків, ознаки злоякісності у результатах досліджень.

  Які обстеження потрібні, якщо є фіброаденома при вагітності?

  Лікарі обирають такі методи діагностики, які не зашкодять малюку:

  Якщо за результатами обстежень не виявляються ознаки злоякісної пухлини, немає небезпечних симптомів, подальше дослідження та лікування відкладається і проводиться вже після народження дитини. Для стримування росту пухлини можуть застосовуватися медичні препарати. Таке лікування може бути безпечним для плоду тільки якщо терапію призначає спеціаліст, а майбутня мама повністю дотримується його рекомендацій.

  Як видаляють фіброаденому у вагітних жінок?

  Якщо існує загроза для здоров’я жінки та хірургічного втручання уникнути неможливо, його проводять у другому або третьому семестрі, застосовуючи найбільш небезпечні методики:

  1. Енуклеація – вилущування новоутворення. Видаляється лише сама пухлина.
  2. Секторальна резекція – видалення фіброаденоми разом з оточуючими прилеглими тканинами молочної залози. Цей метод застосовують, якщо є підозра на наявність злоякісного процесу.

  Ці методики є органозберігаючими, вони дозволяють максимально зберегти форму молочних залоз.

  Чи можна попередити появу та розвиток фіброаденоми під час вагітності?

  Найкращий спосіб вберегти себе та малюка від будь-яких ускладнень – це планування вагітності. Потрібно заздалегідь звертатися до лікарів, які допоможуть оцінити стан здоров’я та усунути існуючі проблеми із здоров’ям. Необхідними кроками до успішного виношування дитини є:

  1. Нормалізація гормонального фону, якщо є дисфункції залоз;
  2. Вчасне лікування гострих та хронічних хвороб, у тому числі – новоутворень у молочних залозах, репродуктивних та інших органах;
  3. Виявлення та вирішення проблем з обміном речовин та нормалізація ваги тіла.

  Зверніться за допомогою до лікарів СМЦ

  Завітайте до Спеціалізованого Мамологічного Центру, щоб попередити можливі ускладнення вагітності або пройти безпечне лікування під час виношування дитини. Наші спеціалісти перевірять стан вашого здоров’я на етапі планування сім’ї: проведуть обстеження для оцінки здоров’я молочних залоз та стану гормонального фону.

  Якщо ви вже вагітні і у вас є фіброаденома або підозри на наявність подібної патології, записатися на прийом потрібно терміново, щоб лікарі змогли вчасно провести діагностику та вжити всіх необхідних заходів для збереження вашого здоров’я та профілактики ускладнень.

  Запис на візит до центру

   Періодично проходити огляди у мамолога слід і в тому випадку, якщо фіброаденома була видалена, оскільки рецидиви цього захворювання трапляються досить часто. В СМЦ є всі необхідні умови для ефективної діагностики, виявлення найдрібніших новоутворень на ранніх стадіях розвитку.

   Останні матеріали

   обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
   Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
   Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

   Теги