fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Що таке хіміотерапія

  Що таке хіміотерапія
  1 Листопада 2022

  Що таке хіміотерапія

  Хіміотерапія – один з методів лікування онкологічних захворювань, який передбачає застосування препаратів цитостатиків. Це медичні засоби, які знищують клітини ракових пухлин та перешкоджають їх розмноженню. Хіміотерапія є ефективним засобом боротьби з раком, особливо у комбінації з променевою терапією та хірургічними втручаннями, хоча такі процедури мають побічні ефекти, що проявляються одразу після їх проведення або протягом тривалого часу. Зменшити їх небезпечність та знизити ризик для здоров’я пацієнта дозволяє якісний медичний супровід, тому для проведення хіміотерапії слід звертатися тільки до надійного лікувального закладу.

  Правила підготовки до хіміотерапії повідомляє лікар, вони можуть різнитися в залежності від індивідуальних особливостей пацієнта. Зазвичай, перед процедурою необхідно:

  1. Здати аналіз крові, зробити ЕКГ, пройти обстеження у стоматолога чи інші дослідження – за показаннями;
  2. Приймати препарати, які дозволяють зменшити негативну дію хіміотерапії на печінку, імунну систему, органи травлення;
  3. По можливості зменшити емоційне напруження;
  4. Дотримуватися рекомендованої лікарем дієти для підтримки організму та більш швидкого відновлення після процедур.

  Хіміотерапія може викликати слабкість, тому після процедури бажано утриматися від керування автомобілем, виконання різних справ, у тому числі – домашніх. жінка відновлюється після раку

  Прийом будь-яких медичних препаратів до та після хіміотерапевтичних процедур обов’язково має бути узгодженим з лікарем. Самолікування може призвести до небезпечних ускладнень.

  Курс хіміотерапії переноситься краще, якщо пацієнт відволікається від неприємних відчуттів, спілкується з близькими людьми, займається улюбленими справами, виконує фізичні вправи (рівень навантаження потрібно узгоджувати з лікарем). Упродовж лікувального курсу необхідно подбати про профілактику інфекційних захворювань, уникати контактів з людьми, які мають симптоми заразних хвороб, не відвідувати місця великого скупчення людей. Також потрібно бути максимально обережним, щоб знизити ризик травмування. При підвищенні температури, відчутті ознобу, зміні кольору сечі та калу, підвищеній кровоточивості ясен, виникненні інших симптомів слід звернутися до лікаря.

  Які бувають види хіміотерапії

  Розрізняють ад’ювантну та неоад’ювантну хіміотерапію. У першому випадку цитостатики застосовуються після хірургічного видалення пухлини. Така процедура спрямована на знищення тих клітин новоутворення, які могли залишитися після операції. Процедуру неоад’ювантної хіміотерапії проводять до хірургічного втручання для зменшення розмірів пухлини та знищення метастазів.

  Крім того, існує паліативна хіміотерапія. Вона проводиться на пізніх стадіях розвитку раку у випадках, коли не вдається вилікувати пацієнта, але потрібно знизити дискомфортні відчуття та сповільнити прогресування хвороби.

  Які бувають препарати хіміотерапії

  Для хіміотерапії застосовуються такі групи препаратів:

  • Алкілуючі засоби. Порушують структуру ДНК клітин пухлини, завдяки чому блокується процес їх поділу.
  • Антиметаболіти. Пригнічують процеси обміну речовин у ракових клітинах, гальмуючи їх ріст та розвиток.
  • Протипухлинні антибіотики (антрацикліни). Перешкоджають синтезу РНК та ДНК ракових клітин.
  • Таксани. Заважають процесу поділу клітин пухлини шляхом впливу на їх цитоскелет.

  Які бувають схеми лікування хіміотерапії

  Схема лікування підбирається у кожному випадку індивідуально. Визначається набір препаратів, їх комбінація, порядок застосування, дозування, тривалість та кількість курсів. Лікар має враховувати не тільки різновид та стадію розвитку пухлини, але й вік пациєнтки, наявність супутніх хвороб, загальний стан здоров’я.

  Зазвичай при раку молочної залози призначається 2-4 різновиди цитостатиків. Схеми їх застосування мають назву, утворену від перших літер препаратів. Поширеними схемами лікування є CMF, AC, EC, ТАС, DA.

  Яка ефективність хіміотерапії при раку молочної залози

  обізнаність про рак

  Illustration of breast cancer awareness ribbon

  Успішність лікування раку молочної залози хіміотерапією залежить від багатьох факторів:

  1. Стадії розвитку хвороби;
  2. Загального стану здоров’я;
  3. Правильності вибору препаратів;
  4. Застосування комплексного підходу (проведення променевої терапії, операції).

  Цей вид раку є одним з найбільш поширених. Але у більшості випадків вдається зупинити ріст пухлини, досягти стійкої ремісії, значно продовжити життя пацієнтки та покращити його якість. Хвороба легше піддається лікуванню, якщо її виявляють на початкових етапах розвитку. Рання діагностика можлива, якщо жінка регулярно проходить профілактичні обстеження, уважно слідкує за власним здоров’ям і звертається до спеціаліста відразу після виникнення тривожних симптомів.

  Останні матеріали

  обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
  Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
  Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

  Теги