Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  УЗД чи мамографія?

  УЗД чи мамографія?
  24 Травня 2024

  УЗД чи мамографія?

  УЗД чи мамографія? Який метод дослідження є точнішим, кращим, максимально інформативним при обстеженні молочних залоз? Ці питання жінки часто ставлять мамологам. Крім того, бувають ситуації, коли лікар призначає спочатку мамографію, а після неї – УЗД. Це викликає у пацієнток подив, а іноді – й обурення, оскільки ці обстеження часто сприймаються як аналогічні. Але потрібно знати різницю між УЗД молочних залоз та мамографією, щоб розуміти особливості їх застосування.

  Чим відрізняються мамографія та УЗД молочних залоз?

  Мамографія та УЗД молочних залоз – це не аналогічні дослідження:

  • Мамографія – це рентгенографічне дослідження, під час якого через тканини молочної залози проходять рентгенівські промені, що формують статичне цифрове зображення. Під час УЗД у молочні залози спрямовуються ультразвукові хвилі, які відбиваються від різних структур органу, формуючи зображення у режимі реального часу на екрані ультразвукової системи.
  • На зображеннях, отриманих за допомогою мамографії та УЗД, ділянки з жировою тканиною молочних залоз мають вигляд темних плям, а фіброзна та жирова тканини – світлі. Новоутворення також мають вигляд світлих плям. Саме мамографія вважається “золотим стандартом” діагностики пухлинних патологій молочних залоз. Однак при високій мамографічній щільності грудей, яка спостерігається у жінок до 40 років та у деяких пацієнток – після 40 років, побачити новоутворення складно через велику кількість залозистих та фіброзних структур. У такому випадку більш інформативним буде УЗД.
  • Під час УЗД можна дослідити кровоплин у тканинах (за допомогою доплерографії) та оцінити пружність різних структур, яка допомагає охарактеризувати новоутворення (за допомогою еластографії).
  • УЗД дозволяє обстежити всі ділянки молочної залози та регіонарні лімфатичні вузли, у той час як на мамографії невелика область залишається поза полем огляду.
  • При інтенсивному запальному процесі проведення мамографії може бути ускладнене через сильний біль у грудях, а для проведення УЗ-дослідження у такому випадку немає перешкод.
  • Мамографія “бачить” кальцинати у молочній залозі, які також можуть бути ознакою злоякісного процесу, але не помітні на УЗД.
  • За допомогою УЗД добре візуалізуються кісти, а також інтрамамарні лімфатичні вузли, внутрішньопротокові утворення, але деякі види раку цей метод не показує.
  • УЗД не несе променевого навантаження на організм, і його можна повторювати стільки разів, скільки це необхідно для діагностики та відстеження змін. Мамографія, як рентгенологічне дослідження, чинить променеве навантаження, однак рівень його низький. Можна бути спокійною за своє здоров’я, якщо проходити це обстеження з рекомендованою частотою і на сучасному обладнанні.

  Це важливо знати

  І мамографія, і УЗД здатні виявляти новоутворення, починаючи з найбільш ранніх стадій, коли вони ще не пальпуються. Але ефективність діагностики залежить ще й від досвіду лікаря, який проводить обстеження та інтерпретує його. Важливе значення має якість обладнання. І, перш за все, за відсутності симптомів захворювання раннє виявлення патології можливе лише тоді, коли жінка регулярно проходить обстеження з метою профілактики.

  Що точніше - УЗД чи мамографія

  Як обрати метод дослідження?

  Існують певні медичні показання, які визначають, коли проводиться мамографія, а коли – УЗД молочних залоз:

  1. Жінкам віком до 40 років проводять УЗД;
  2. Після 40 років для обстеження застосовується мамографія;
  3. Якщо анамнез обтяжений (є родичі з діагностованим раком грудей та/або раком яєчників, або у пацієнтки підтверджена наявність мутації генів, які обумовлюють спадковий рак молочних залоз), скринінг за допомогою мамографії починає проводитися раніше – з 30-35 років;
  4. Якщо під час мамографії визначається висока мамографічна щільність молочних залоз, яка суттєво знижує точність діагностики, додатково призначається УЗД;
  5. Якщо під час УЗД виявляються підозрілі ділянки, лікар може призначити додатково мамографію.

  Варто пам’ятати, що мамографія та УЗД – не єдині методи діагностики захворювань молочних залоз. У деяких випадках доречно проводити МРТ молочних залоз. Найточнішим методом обстеження при виявлених пухлинних патологіях залишається біопсія, яка дає остаточні відповіді на питання про доброякісність чи злоякісність новоутворення та молекулярно-генетичні особливості ракових пухлин, які впливають на вибір стратегії лікування онкопатології.

  Мамографія та УЗД молочних залоз у Києві

  У Спеціалізованому мамологічному центрі у Києві мамограф AMULET Innovality дозволяє отримувати знімки високої якості з мінімальним рівнем опромінення. Також ми використовуємо ультразвукові системи експерт-класу Acuson S3000 з додатковими режимами обстеження, які роблять діагностику високоінформативною. Всі обстеження у нас виконують лікарі з великим практичним досвідом, які керуються найсучаснішими рекомендаціями міжнародних медичних організацій для надання максимально ефективної допомоги всім пацієнтам.

  Запис на візит до центру

   •  

   Запрошуємо вас до СМЦ, якщо у вас є підозри щодо захворювання молочних залоз або ви бажаєте пройти скринінг. Записатися на діагностику можна за телефоном, у чаті або за допомогою онлайн-заявки на нашому сайті.

   Останні матеріали

   Питання про здоров'я молочних залоз, поради мамолога Питання про здоров’я молочних залоз 10 Червня , 2024
   Як обрати розмір грудей? 8 Червня , 2024
   Ліпосакція у Києві - хірургічне видалення жиру Ліпосакція у Києві 7 Червня , 2024

   Теги