
Перфекционісткам присвячується
Так, вага взята!.. але “зникли” місячні і стан шкіри не тішить…
Сонце, тепле повітря – час, коли з’являється сила волі або вона значно посилюється. Зараз дійсно регулярно до спортзалу і дієта. До того ж стресових чинників не поменшало.
З любов’ю про межі розумного лікар-ендокринолог Грищенко Н.Ю.
Відповідь на питання: “Як віднайти “баланс?”- головна мета консультації ендокринолога.
- Дотримання обмежувальних дієт.
- Різкі коливання ваги.
- Харчові розлади.
- Інтенсивні фізичні навантаження.
- Перфекціонізм. Високі очікування щодо себе та інших.
- Наявність стресового чинника.
- Порушення сну.
- Перепади настрою.
- Шкідливі звички.
Це перелік чинників, з якими повинен детально розібратися лікар при відсутності менструації більше 3-х місяців, або інтервал між ними постійно перевищує 45 днів.
Мова йде про функціональну гіпоталамічну аменорею (ФГА). Це діагноз виключення.
Тобто, виключені анатомічні аномалії та інші захворювання, які призводять до порушення менструального циклу. В діагнозі слово “функціональна” говорить про те, що це стан переходу. Організм таким чином реагує на обставини, які так склалися для нього. Гіпоталамус – місце, де вся зовнішня інформація перетворюється у внутрішні біохімічні процеси під впливом ендокринної системи. Починається економія ресурсів. Репродуктивна система з цією метою “виключається” однією з перших. Повернення до роботи репродуктивної системи – головний критерій нормалізації балансу.
За виключенням вагітності, ФГА і синдром полікістозних яєчників є основними причинами вторинної аменореї. Крім гормонального статусу, оцінюється раціональність харчування / достатність калоражу. Завжди потрібно оцінювати інтенсивність фізичних навантажень, стресові чинники. В останньому випадку за необхідності буде не зайвою консультація психотерапевта.
Консультація включає:
- оцінка гормонального статусу: ФСГ, ЛГ, естрадіол, ТТГ, Т4В, пролактин, АМГ, ХГЛ (а раптом вагітність?!);
- аналіз харчового щоденника з індивідуальними дієтологічними рекомендаціями.
У роботі застосовуються рекомендації Functional Hypothalamic Amenorrhea: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline.