Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру




    Стрес і рак молочної залози

    Стрес і рак молочної залози
    Переглядів:393
    Час для читання: 3 хв.
    Дата публікації:14.05.2025
    Дата оновлення: 14.05.2025

    Рак через стрес – це не вигадки і не упередження особливо сприйнятливих людей, а реальна проблема, яка потребує уваги. Вчені давно почали її вивчати, і найцікавіші результати їх досліджень ми наведемо у нашій статті.

    Яким чином стрес сприяє поширенню ракових клітин?

    Вже багато десятиліть вчені намагаються з’ясувати, чи можливо захворіти через стрес онкологічним захворюванням. У різних дослідженнях були зроблені спроби відстежити зв’язок онкопатологій з важкими емоційними переживаннями, які відчувають люди при серйозних життєвих змінах, втраті близьких, під час війни, через проблеми у родині, з навчанням, на роботі, а також при тяжких хворобах. Вивчення цього питання досить складне, адже рак можуть викликати й інші фактори: спадковість, гормональний дисбаланс, особливості харчування, шкідливі звички, радіація тощо. А під час опитування пацієнтів щодо пережитих стресів неможливо виключити неупередженість, суб’єктивне сприйняття подій.

    Спробу підсумувати результати наявних досліджень зробили у 2011 році спеціалісти Центру терапії раку Науково-дослідний інституту Оттавської лікарні (Оттава, Канада). Вони з’ясували, що найкраще прослідковується зв’язок між розвитком раку грудей та важкими життєвими подіями, а залежність ризику від проблем з роботою або навчанням – менш чітко виражена. Більш помітний вплив на виникнення онкозахворювань чинять стреси, пережиті у ранньому віці.

    Пояснюючи, яким саме чином пов’язані стрес і ракові клітини, вчені відводять особливу роль кортизолу – гормону стресу. Він може впливати на рівень естрогену, а цей фактор дійсно здатен викликати пухлини молочної залози. З іншого боку, під впливом кортизолу може збільшуватися сприйнятливість тканин грудей до статевих гормонів, що також збільшує ризик появи хвороби.

    Цікаво, що кортизол у нормальних умовах навіть необхідний для правильного формування та функціонування молочної залози, у тому числі – для підготовки грудей до лактації та виділення молока. Але тривалий підвищений рівень гормону через сильний стрес призводить до негативних змін і, вірогідно, здатен викликати утворення ракової пухлини.

    Більше того, тривалий стрес може ускладнювати апоптоз (запрограмовану загибель клітин), а це одна з особливостей ракових клітин. Вчені також виявили посилений розвиток пухлин, зниження можливостей імунітету боротися з ними, зменшення ефективності хіміотерапії на фоні тривалого психоемоційного напруження. З іншого боку, деякі типи злоякісних клітин, навпаки, є вразливими до дії кортизолу. Також ще не до кінця зясований зв’язок стресу і рецидиву раку.

    Тобто, ця проблема складна та багатогранна, але її не можна залишати поза увагою. Дослідникам належить зробити ще чимало відкриттів, а всім нам – бути уважними до свого психологічного стану.

    Запис на візит в центр

      Як зберегти здоров’я грудей?

      Жити без стресу неможливо, але потрібно знати, як з ним боротися і як зберегти здоров’я грудей:

      1. Дбайте про фізичну активність – вона знижує стрес і підвищує стійкість організму до пухлинних захворювань;
      2. Достатньо відпочивайте, за можливості не допускайте недосипання;
      3. Приділяйте увагу корисним заняттям, хобі, які розвантажують вас та допомагають відволіктися від негативних думок;
      4. Обирайте здорові продукти харчування та корисні методи приготування їжі;
      5. Відмовтеся від шкідливих звичок
      6. Якщо після стресу болять груди – обов’язково запишіться на позаплановий огляд мамолога у Спеціалізованому мамологічному центрі, пройдіть УЗД молочних залоз або мамографію на нашому інноваційному обладнанні.

      Наші спеціалісти не тільки обстежать молочні залози, але й нададуть індивідуальну консультацію щодо профілактики розвитку раку.


      FAQ

      Що може спровокувати рак молочної залози?
      Як стрес впливає на ризик виникнення раку грудей?