fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Гормональний дисбаланс

  Гормональний дисбаланс
  13 Жовтня 2021

  Гормональний дисбаланс

  Гормональний дисбаланс частіше виникає у жінок, хоча збої трапляються і у чоловіків. Брак або надлишок гормонів зазвичай відбивається на здоров’ї людини та її емоційному стані. Якщо вчасно не вжити заходів, ситуація буде ускладнюватися і стане причиною інших порушень здоров’я. Тому важливо вчасно помітити симптоми гормонального збою і звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря.

  Що таке гормональний дисбаланс?

  Гормональний дисбаланс – це порушення синтезу гормонів. Патологія виникає при неправильній роботі ендокринної системи (щитоподібної залози, наднирникових залоз, гіпофіза, яєчників у жінок, текстикули у чоловіків та ін.).

  В організмі людини налічується понад 70 гормонів. Вони беруть участь у різних біохімічних процесах, що протікають в організмі, стимулюють і регулюють роботу внутрішніх органів і систем. Від концентрації гормонів залежить зовнішній вигляд людини та її настрій, працездатність. Вони беруть участь в обміні речовин, відповідають за репродуктивну функцію і серцевий ритм, регулюють лактацію у жінок та ін.

  Оскільки всі гормони взаємодіють між собою, часто порушення синтезу одного компонента тягне за собою зниження або підвищення концентрації іншої речовини. В результаті виникає дисбаланс, що відбивається на біологічних процесах і проявляється неприємними симптомами.

  Причини гормонального збою

  Спровокувати збої в роботі ендокринної системи і синтезі гормонів можуть різні фактори. Найбільш часто проблеми виникають з наступних причин:

  1. Неправильне харчування. Для вироблення гормонів необхідні білки, вітаміни і мінерали. Якщо потрібні речовини не надходять в організм з їжею, порушується їх синтез.
  2. Вживання продуктів із вмістом гормонів. Такі продукти часто порушують синтез статевих гормонів у жінок і чоловіків.
  3. Шкідливі звички. Вживання алкоголю і куріння негативно впливає на ендокринну систему і призводить до порушення обміну речовин.
  4. Прийом деяких ліків. Препарати, які містять гормони, стимулюють або пригнічують їх вироблення, не можна приймати без призначення лікаря.
  5. Генетична схильність. Збої можуть виникати на тлі вроджених хронічних захворювань.

  Гормональний дисбаланс часто виникає на тлі сильного або тривалого стресу, перевтоми, фізичних і розумових навантажень. При емоційних потрясіннях і переживаннях посилено виробляється гормон стресу кортизол, а при порушеннях біологічного ритму і відсутності повноцінного відпочинку часто спостерігається дефіцит прогестерону. Ризик появи збою гормонального фону збільшується при зниженні імунітету, вірусних та інфекційних захворюваннях, несприятливих екологічних умовах або роботі на підприємстві зі шкідливими умовами праці.

  Симптоми порушення гормонального фону

  Визначити рівень гормонів можна тільки в ході лабораторних досліджень. Однак запідозрити порушення гормонального фону можна за певними ознаками, за допомогою яких організм «говорить» нам про дисфункцію. Симптоми патології можуть відрізнятися в залежності від того, якого гормону виробляється багато або недостатньо.

  Порушення менструального циклу

  Збої менструального циклу можуть проявлятися по-різному. У одних жінок місячні стають нерегулярними (збільшується або скорочується період між менструаціями), у інших спостерігаються рясні, тривалі або, навпаки, короткострокові кровотечі.

  Збої менструального циклу можуть виникати «з вини» різних гормонів:

  1. Найчастіше порушення гормонального фону провокують фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормон, які відповідають за ріст фолікула і вихід з нього яйцеклітини.
  2. Нерегулярні менструації або їх відсутність може бути викликана гормонами, які синтезує щитоподібна залоза.
  3. При патологіях кори наднирникових залоз виникають хвороби жіночої репродуктивної системи через надмірний синтез глюкокортикоїдів та стероїдних гормонів.

  Зниження лібідо і порушення потенції

  Зазвичай лібідо знижується через високий вміст пролактину. З подібною проблемою стикаються і чоловіки, і жінки. Для чоловічого організму підвищення пролактину загрожує зниженням рівня тестостерону, що може стати причиною порушення роботи статевої системи, зокрема, проблем з потенцією.

  Перепади настрою

  Зниження естрогену призводить до порушення вироблення дофаміну та ендорфінів, які відповідають за задоволення і гарний настрій. В результаті таких змін у людини спостерігається сильна дратівливість, нервозність, депресія. На настрій людини впливають і гормони кори наднирникових залоз.

  Дерматологічні проблеми

  При підвищеному рівні андрогенів посилюється вироблення шкірного сала, що стає причиною вугрової висипки та акне. Інші гормони також впливають на зовнішній вигляд людини. Наприклад, при високому рівні пролактину з’являється гіперпігментація, а при зниженні естрогену шкіра покривається знебарвленими плямами.

  Хронічна втома

  Якщо після повноцінного нічного відпочинку людина не відновлюється і відчуває себе, «як вичавлений лимон», ймовірно, в організмі виробляється велика кількість кортизолу. Турбувати хронічна втома може і при порушенні роботи щитоподібної залози.

  Набір ваги

  Появі зайвих кілограмів без явних на те причин можуть сприяти різні гормони:

  1. При виникненні резистентності до інсуліну часто виникає ожиріння. Справа в тому, що підвищений рівень інсуліну перешкоджає спалюванню жиру.
  2. Гормональний дисбаланс, викликаний патологіями щитоподібної залози, часто супроводжується появою зайвих кілограмів через збої в обміні речовин.
  3. При підвищеному рівні кортизолу жирові відкладення з’являються в області живота.
  4. Проблеми з вагою виникають і при порушенні балансу гормонів греліну та лептину, які відповідають за голод і ситість відповідно.

  Інші ознаки гормонального дисбалансу

  При збої гормонального фону можуть турбувати й інші симптоми:

  • виникають проблеми зі сном (може бути безсоння або надмірна сонливість);
  • порушується робота травного тракту;
  • посилено працюють потові залози;
  • випадає волосся;
  • часто турбують мігрені та головні болі;
  • починає рости волосся на спині, животі або обличчі.

  Іноді знижується пам’ять і продуктивність, виникають складнощі з концентрацією, з’являється неуважність, забудькуватість. При появі перелічених ознак зверніться до лікаря та пройдіть обстеження.

  Що робити при гормональному дисбалансі?

  Якщо з’явилися ознаки порушення гормонального фону, ігнорувати їх не можна, оскільки це може призвести до збоїв у роботі репродуктивної системи, шлунково-кишкового тракту, серця та інших органів. Необхідно звернутися до ендокринолога та пройти обстеження, щоб точно встановити, які гормони виробляються у надмірній або недостатній кількості та з яких причин.

  Для відновлення гормонального фону застосовується комплексний підхід. Для усунення збою пацієнту необхідно:

  1. Пройти лікування первинного захворювання, яке викликало порушення у виробленні гормонів.
  2. Приймати призначені лікарем гормональні препарати для заповнення їх дефіциту.
  3. Відкоригувати харчування, дотримуватися збалансованого раціону. У деяких випадках підбирається певна дієта.
  4. Відмовитися від шкідливих звичок.
  5. Відновити психоемоційний стан медикаментозними, психотерапевтичними та іншими методиками.
  6. Змінити спосіб життя. Приділяти увагу фізичній активності, займатися спортом.
  7. Приймати вітамінно-мінеральні комплекси.

  Програма лікування фахівцями нашої клініки складається індивідуально у кожному випадку. Лікар обов’язково враховує причину збою, загальний стан здоров’я та інші фактори.

  Будь-які гормональні розлади при відсутності своєчасного звернення за медичною допомогою можуть привести до серйозних захворювань. Тому так важливо не ігнорувати сигнали організму, а вчасно вживати заходів, щоб попередити можливі ускладнення. Незалежно від того, чому виник гормональний дисбаланс, займатися самодіагностикою та самолікуванням категорично заборонено через ризик погіршення ситуації.

  Якщо ви підозрюєте порушення гормонального балансу, не зволікайте – запишіться на консультацію до ендокринолога нашого медичного центру.

  Останні матеріали

  обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
  Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
  Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

  Теги