Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Лімфостаз при раку молочної залози

  Лімфостаз при раку молочної залози
  28 Травня 2024

  Лімфостаз при раку молочної залози

  Лімфостаз – одне з поширених ускладнень перебігу та лікування раку молочних залоз, зокрема – хірургічного видалення пухлини. Звісно, ризик появи такої проблеми – не привід відмовлятися від операції, оскільки мастектомія рятує життя тисячам жінок, які зіткнулися з онкопатологією. Під час лікування раку грудей у Спеціалізованому мамологічному центрі кожна пацієнтка може бути впевненою у тому, що вона буде проінформована про можливі ускладнення та їх профілактику, а лікарі зроблять все необхідне, щоб максимально знизити ризик їх виникнення, завдяки інноваційним методам лікування.

  Що таке лімфостаз

  В організмі людини зайва тканинна рідина безперервно надходить до лімфатичних судин, які виконують дренажну функцію. Лімфа рухається по лімфатичних судинах, проходить через природні “фільтри” – лімфатичні вузли і врешті-решт потрапляє до кровоносної системи, звідки надлишок рідини вилучається нирками та виводиться сечовидільною системою з організму. Таким чином, зберігається баланс і попереджається утворення набряків.

  Якщо ж лімфатичні судини пошкоджені, відтік тканинної рідини ускладнений у тому чи іншому ступені, що призводить до затримки лімфи – лімфостазу та появи набряку у відповідній області тіла. Зокрема, таке порушення спостерігається приблизно у кожної п’ятої пацієнтки з раком молочних залоз після хірургічного видалення пухлини. І справа не лише у тому, що можуть зачіпатися лімфатичні протоки. Поширення ракових клітин внаслідок прогресування онкопатології та метастазування у багатьох випадках відбувається лімфогенним шляхом, тому для попередження рецидиву часто виконується лімфодисекція – видалення лімфовузлів у вогнищі злоякісного процесу.

  Внаслідок цього у пацієнток з раком грудей може розвиватися лімфостаз, який призводить до лімфедеми (слоновості) руки з боку прооперованої молочної залози. Кінцівка набрякає, адже вилучення тканинної рідини порушене. Таке ускладнення може виникнути відразу після операції або навіть через багато років після хірургічного лікування онкопатології.

  Крім того, лімфостаз при раку молочної залози можливий внаслідок перетискання лімфатичних судин самою пухлиною або через пошкодження структури лімфовузлів під час проведення променевої терапії, після ексцизійної біопсії лімфатичного вузла для виконання гістологічного аналізу.

  Лімфостаз та лімфедема руки при раку молочної залози

  Які симптоми лімфостазу?

  Лімфостаз супроводжується появою наступних симптомів, які можуть бути більш або менш вираженими:

  • Набряк руки або частини тулуба з боку молочної залози, ураженої злоякісним процесом;
  • Зміна кольору та потовщення шкіри на руці;
  • Скутість рухів;
  • Біль.

  Занедбані форми лімфедеми можуть супроводжуватися фіброзними змінами тканин, пошкодженням суглобів руки, утворенням трофічних виразок, розвитком інфекційно-запального процесу.

  Чи можна передбачити розвиток лімфостазу?

  Заздалегідь лікар не зможе точно визначити, чи виникне лімфостаз при раку молочної залози у пацієнтки. Ризик його розвитку залежить від цілої низки факторів, серед яких:

  • Застосування тих чи інших методів лікування раку молочної залози;
  • Локалізація та кількість видалених або пошкоджених лімфовузлів;
  • Коливання ваги тіла, наявність надмірної ваги;
  • Перенесення інфекційного захворювання або отримання травми;
  • Індивідуальні особливості організму.

  Важливу роль відіграє те, наскільки пацієнтка дотримується рекомендацій лікаря під час лікування раку грудей, після виконання операції чи курсу радіотерапії.

  Чи можна уникнути розвитку лімфостазу?

  Якщо вам проводять діагностичну або лікувальну процедуру, яка може спричинити розвиток лімфедеми, лікар Спеціалізованого мамологічного центру надасть рекомендації, які допоможуть знизити ризик ускладнення:

  1. Після проведення процедури або операції руку з боку ураженої молочної залози потрібно оберігати від будь-яких травмуючих впливів: перетискання, значного фізичного навантаження, порізів, опіків, обмороження, перегріву, ін’єкцій, інфузій, вимірювання артеріального тиску.
  2. Необхідний правильний догляд за шкірою ураженої кінцівки, своєчасне та правильне лікування будь-яких пошкоджень руки.
  3. Потрібно стежити за масою тіла, уникати значних її коливань та набору зайвої ваги.
  4. Слід використовувати компресійну білизну, яку рекомендує лікар.
  5. Корисно виконувати спеціально підібрані фізичні вправи, лімфодренажний масаж, займатися плаванням, спортивною ходьбою (оптимальний рівень фізичної активності при лікуванні раку молочних залоз визначає лікар, що лікує вас).

  Якщо з’явилися симптоми лімфедеми руки, потрібно відразу звернутися до лікаря по допомогу, у жодному разі не ігноруйте ознаки лімфостазу.

  Лімфедема руки після мастектомії, променевої терапії, біопсії лімфовузла

  Сучасні технології у СМЦ допомагають уникнути появи лімфостазу

  Лімфостаз при раку молочної залози створює додатковий дискомфорт, естетичний дефект та негативно впливає на загальний стан здоров’я. Дбаючи про своїх пацієнтів, лікарі Спеціалізованого мамологічного центру використовують сучасні методи, які допомагають знизити ризики ускладнень. Зокрема, у нашому центрі застосовується технологія ICG, яка дозволяє під час операції з видалення пухлини визначити – чи уражені лімфовузли злоякісним процесом, чи є потреба у їх видаленні.

  Запис на візит до центру

   •  

   Якщо вас турбує проблема лімфостазу при раку молочної залози, ви бажаєте знати більше про його профілактику та лікування, завітайте до Спеціалізованого мамологічного центру у Києві. Записатися на консультацію до лікаря можна за телефоном, у чаті або за допомогою онлайн-форми запису.

   Останні матеріали

   Питання про здоров'я молочних залоз, поради мамолога Питання про здоров’я молочних залоз 10 Червня , 2024
   Як обрати розмір грудей? 8 Червня , 2024
   Ліпосакція у Києві - хірургічне видалення жиру Ліпосакція у Києві 7 Червня , 2024

   Теги