
Рак Педжета – це онкопатологія, що локалізується в області сосково-ареолярного комплексу, інколи – на інших ділянках тіла. Якщо ви помітили ознаки, про які ми розповімо у цій статті, обов’язково зверніться для діагностики та лікування до Спеціалізованого мамологічного центру (СМЦ).
Причини появи раку соска
Безпосередні причини розвитку хвороби Педжета молочної залози досі не до кінця вивчені. Як повідомляють у статті співробітники Комплексного центру молочної залози Меморіального медичного центру UMass Memorial Health Care (штат Массачусетс, США), існує два припущення щодо його патогенезу:
- Пухлина розвивається саме з клітин шкіри соска та ареоли;
- Або вона є наслідком карциноми, що розташовується глибше у молочній залозі (ця теорія підтверджується приблизно у 90% випадків захворювання на рак Педжета: крім ураження ареоли та соска у пацієнтів виявляються пухлини всередині грудей).
Фактори, що сприяють розвитку пухлини Педжета – це дія канцерогенів, опромінення, спадкова схильність до онкозахворювання, часті травми сосків, замісна гормональна терапія та ендокринні захворювання. Переважна більшість пацієнтів з таким діагнозом – це жінки, але патологія може розвиватися й у чоловіків.
Форми хвороби Педжета
Відомі наступні форми раку Педжета:
- Псоріатична – супроводжується утворенням сухих лусок, що відлущуються від соска;
- Гострий екзематид – проявляється у вигляді почервоніння та дрібної зернистості поверхні соска, утворенням виразок, мокнуттям;
- Хронічний екзематид – супроводжується утворенням кірок на поверхні соска, які відлущуються, залишаючи поверхню з припіднятими краями та мокнуттям;
- Пігментна – рідкісна форма, при якій спостерігається підвищена пігментація ураженої ділянки.
Екстрамамарний рак Педжета – хвороба, при якій уражається не молочна залоза, а інші частини тіла: вульва, перианальна область, підпахвинні зони.
Діагностика
Хворобу Педжета соска діагностує мамолог-онколог. Він оглядає уражену ділянку та направляє пацієнта на дослідження: мамографію, УЗД молочних залоз, а верифікація діагноза проводиться за допомогою біопсії з подальшим гістологічним дослідженням зразка тканини. При цьому важливо ретельно перевірити можливу наявність пухлини всередині молочної залози, адже у переважній більшості випадків спостерігається така картина.
Стадії хвороби на рак Педжета
За результатами обстеження визначається: рак Педжета якої стадії наразі присутній у пацієнта. Відповідно до системи стадіювання TNM, рак Педжета за відсутності пухлини всередині молочної залози позначається як Tis (Paget’s). Якщо новоутворення присутнє й у тканинах молочної залози, стадії визначаються наступним чином:
- 1 стадія – пухлина не досягає розміру 2 см, відсутні віддалені метастази та уражені лімфовузли;
- 2 стадія – розмір пухлини сягає 2-5 см, є уражені лімфовузли, що залишаються рухливими (не спаяними з оточуючими тканинами), віддалених метастазів немає;
- 3 стадія – пухлина розміром до 5 см, уражені лімфовузли нерухливі відносно оточуючих тканин, можливе ураження шкіри та стінки грудної клітки;
- 4 стадія – поширення злоякісного процесу на оточуючі тканини та метастазування у віддалені органи.
Рак Педжета на початковій стадії – на фото, представленому нижче. Однак не слід робити висновки про своє захворювання, орієнтуючись на знімки інших пацієнтів. З будь-якими підозрілими змінами потрібно терміново звернутися до лікаря.
Рак Педжета – перші симптоми
При розвитку раку Педжета можливі такі симптоми, як:
- Лущення шкіри соска та ареоли;
- Утворення кірочок;
- Виразки;
- Мокнуття;
- Свербіж, дискомфорт іншого характеру;
- Зміна пігментації.
Оскільки часто спостерігається й пухлина у глибоких тканинах молочної залози, варто звертати увагу на ущільнення у грудях, зміни характеру шкіри поза сосково-ареолярним комплексом, виділення з сосків та їх втяжіння, збільшення лімфовузлів. Хвороба уражає, як правило, одну молочну залозу.
У багатьох випадках це захворювання сприймається людиною, як дерматологічна хвороба, і серйозність ситуації недооцінюється. За найперших підозр на рак Педжета діагностика має проводитися якомога швидше, оскільки ефективність лікування залежить від його своєчасного проведення.
Лікування раку соска
Основний метод лікування – хірургічний. Проводиться мастектомія, за потреби – з лімфодисекцією уражених лімфовузлів. Або виконується органозберігаюча операція з видаленням сосково-ареолярного комплексу та внутрішньої пухлини – якщо вона є. Останній варіант можливий лише на початкових стадіях хвороби. Крім того, застосовуються інші методи та їх комбінації – хіміотерапія, радіотерапія, імунотерапія, таргетна терапія (відповідно до молекулярно-генетичних особливостей новоутворення).
На ранніх стадіях раку Педжета прогноз сприятливий. Ось чому так важливо слідкувати за здоров’ям грудей та проходити обстеження у висококваліфікованих мамологів – експертів Спеціалізованого мамологічного центру. Завдяки інноваційному діагностичному обладнанню, ми можемо виявляти новоутворення ще на початку розвитку хвороби, а також проводити точну диференційну діагностику доброякісних та злоякісних пухлин різного типу для правильного вибору методів лікування.
Запис на візит в центр
Запишіться на консультацію до мамолога у СМЦ і дізнайтеся точну інформацію про стан здоров’я молочних залоз. Не відкладайте візит на потім – не дозволяйте хворобі прогресувати без ефективного лікування: зателефонуйте вже зараз, відправте повідомлення у чаті або заповніть заявку на сторінці сайту.