Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Прицільна мамографія – чим вона відрізняється від звичайної?

  Прицільна мамографія – чим вона відрізняється від звичайної?
  13 Березня 2024

  Прицільна мамографія – чим вона відрізняється від звичайної?

  Мамографію широко використовують при діагностиці багатьох захворювань молочної залози, для скринінгу раку грудей цей метод визнаний “золотим стандартом”. Деяким пацієнткам мамологи призначають проведення прицільної мамографії. Що це таке, і чим це обстеження відрізняється від звичайної мамографії?

  Що таке прицільна мамографія?

  Якщо мамографія виконується у рамках скринінгу або з метою діагностики, рентгенолог робить оглядові знімки грудей. Для ретельного обстеження потрібні зображення у двох проекціях. Якщо під час розшифровки результатів певна ділянка молочної залози виявиться підозрілою (тобто, там будуть помітні зміни, але неможливо точно сказати, які саме), лікар направить пацієнтку на прицільну мамографію. Вона дозволяє отримати збільшене зображення необхідної частини грудей. Може бути зроблено кілька знімків.

  Показання для виконання прицільної мамографії

  Прицільна мамографія проводиться як додаткове, уточнююче дослідження під час диференційної діагностики раку молочної залози та доброякісних новоутворень. Лікар може призначити її після огляду, за результатами звичайної мамографії, а також при наявності симптомів онкопатології молочних залоз:

  1. Ущільнення у молочній залозі;
  2. Відчуття дискомфорту;
  3. Виділення із сосків;
  4. Втягнення та деформація соска;
  5. Зміна характеру поверхні шкіри, яка нагадує лимонну шкірку;
  6. Набряк регіонарних лімфовузлів.

  Це обстеження може проводитися і вже під час лікування – для відстеження росту новоутворень, оцінки ефективності проведеної терапії.

  Мамографія – метод, який зазвичай застосовується при обстеженні жінок старше 35 років. Але при підозрілих симптомах або при обтяженому сімейному анамнезі лікар може направити на це обстеження пацієнтку до досягнення цього віку.

  Протипоказання

  Мамографію не рекомендується проводити при вагітності та лактації, але у разі гострої необхідності це обстеження виконують (за винятком першого триместру). При опіках або відкритих ранах на молочних залозах обстеження відкладають до нормалізації стану.

  Підготовка

  Також, як і звичайне мамографічне обстеження, прицільну мамографію рекомендується проводити у першій половині менструального циклу, оптимально – у період з 5-го по 12-й день. Після овуляції, у другій половині циклу починається нагрубання молочної залози, оскільки у цей час організм жінки готується до можливого запліднення яйцеклітини та настання вагітності. Під час таких змін у грудях складніше розгледіти новоутворення та інші патологічні зміни, тому результати можуть бути неточними у цей період. Після настання менопаузи проводити дослідження можна у будь-який день.

  У день виконання прицільної мамографії перед обстеженням не можна користуватися дезодорантами, антиперспірантами та наносити будь-які інші засоби в області пахвових западин. Їх мікрочастинки на шкірі можуть відобразитися на знімках у вигляді точок, плям, внаслідок чого будуть отримані хибні результати.

  Проведення процедури та її результати

  Для проведення мамографії слід зняти одяг з верхньої частини тіла, а також аксесуари, які можуть завадити проведенню обстеження. Пацієнтка стоїть перед мамографом, рентгенолог щільно притискає молочні залози пластиною для надання грудям певного положення та проходження рентгенівських променів крізь тканини у правильному напрямку. Під час виконання знімку не можна рухатися, потрібно затримати дихання на кілька секунд.

  Як і при звичайній мамографії, на зображенні жирова тканина виглядатиме темною, а ділянки грудей із залозистою, фіброзною тканиною і новоутворення (якщо вони там є) будуть світлими. Відмінність полягає лише у тому, що на знімках прицільної мамографії буде зображена саме та ділянка, яка зацікавила лікаря з приводу можливої присутності новоутворення, а не вся молочна залоза.

  Карцинома у молочній залозі на мамографічному знімку

  Сучасні мамографи дозволяють отримати високоточне цифрове зображення, за допомогою якого можна виявити новоутворення дуже малих розмірів, від 0,2 мм. І це так важливо для ранньої діагностики злоякісних пухлин на початковій стадії розвитку, коли вони не викликають симптомів і не відчутні при пальпації грудей.

  Запис на візит до центру

   •  

   Прицільна мамографія у Києві

   Пройти звичайну та прицільну мамографію у Києві можна у Спеціалізованому Мамологічному Центрі. Наш цифровий мамограф AMULET Innovality 3D дозволяє отримувати знімки з високою чіткістю та деталізацією, завдяки чому забезпечується точність діагностики навіть на ранніх стадіях захворювання та у складних клінічних випадках. Ви можете звернутися до нас не тільки із симптомами захворювань молочних залоз, але й для проходження скринінгу. Для запису на обстеження, будь ласка, зателефонуйте нам, напишіть повідомлення у чаті або заповніть заявку на сайті.