fbpx
Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Лейкопенія після хіміотерапії – що потрібно про неї знати?

  Лейкопенія після хіміотерапії – що потрібно про неї знати?
  25 Вересня 2023

  Лейкопенія після хіміотерапії – що потрібно про неї знати?

  Вчені активно працюють над удосконаленням препаратів для хіміотерапії, але їх застосування все ще супроводжується виникненням різних побічних ефектів. З іншого боку, хіміотерапевтичні процедури ефективні при лікуванні онкологічних хвороб. Тому при наявності показань їх проводять, одночасно забезпечуючи всебічний контроль над станом пацієнта. Один з важливих показників, за яким слід уважно стежити, – рівень лейкоцитів у крові (білих кров’яних тілець, відповідальних за імунний захист організму), який може знижуватися через декілька днів після введення препаратів.

  Чому після хіміотерапії знижується рівень лейкоцитів?

  Хіміотерапевтичні препарати перешкоджають поділу клітин пухлини і знищують їх. Але цей вплив у тому чи іншому ступені поширюється і на нормальні клітини організму. Зрілі, диференційовані клітини є більш стійкими, а молоді – більш вразливими. Формені елементи крові безперервно утворюються у червоному кістковому мозку, і їх попередники є сприйнятливими до дії препаратів для хіміотерапії. Отже, швидкість поповнення кількості лейкоцитів (а також еритроцитів та тромбоцитів) знижується, що й викликає лейкопенію приблизно на 5-14 день після застосування препарату. Розрізняють різні її форми у залежності від того, рівень якої групи лейкоцитів знизився, – нейтропенія, моноцитопенія, лімфоцитопенія.

  Зниження рівня лейкоцитів не є обов’язковим побічним ефектом: це явище спостерігається, за різними даними, у 16-59% пацієнтів, які проходять хіміотерапевтичні процедури. Ризик залежить від виду застосованого препарату, наявності супутніх захворювань (інфекційних та неінфекційних, професійних), порушень обміну речовин, віку людини. У молодому віці резерв клітин, здатних до поділу та відповідальних за оновлення формених елементів крові, більший, тому вираженість лейкопенії, як правило, менша.

  Зниження рівня лейкоцитів – тимчасове явище, і після завершення дії хіміотерапевтичного препарату та його виведення з організму вміст білих кров’яних тілець починає нормалізуватися. Але потрібен якісний медичний супровід для того, щоб уникнути небезпечних наслідків, і лікарі Спеціалізованого Мамологічного Центру готові забезпечити його.

  ! Не слід плутати лейкопенію після хіміотерапії з розвитком онкологічного захворювання крові. Зниження рівня лейкоцитів після застосування хіміотерапевтичних препаратів обумовлена реакцією організму на лікувальні процедури.

  Що потрібно робити при лейкопенії?

  Обов’язково слід регулярно здавати загальний аналіз крові з визначенням лейкоцитарної формули, щоб контролювати її показники. Це допоможе вчасно виявити лейкопенію і вжити необхідних заходів, які допоможуть уникнути ускладнень – розвитку інфекцій та загострення наявних хронічних хвороб. Пацієнту потрібно стежити за своїм самопочуттям і терміново звертатися за допомогою до лікаря, якщо з’являються симптоми:

  • Підвищення температури тіла;
  • Запаморочення;
  • Слабкість;
  • Біль у суглобах та м’язах;
  • Біль у животі, здуття, порушення травлення;
  • Поява висипань на губах;
  • Запалення та набряк слизової оболонки у роті;
  • Дискомфорт при сечовипусканні.

  Як нормалізувати рівень лейкоцитів?

  Якщо рівень лейкоцитів знижений, лікар оцінює, наскільки вираженою є лейкопенія. При легкій формі достатньо дотримуватися загальних рекомендацій під час курсу хіміотерапії та після неї, а також вживати більше продуктів, корисних для процесу кровотворення (морепродукти, бобові, м’ясо, яйця, йогурт, гречана каша, волоські горіхи та мигдаль, часник, морква, цитрусові, абрикоси). Слід зменшити вживання кофеїновмісних напоїв, важкої для перетравлення жирної їжі, солодощів, а також повністю відмовитися від вживання алкоголю. Здорове харчування допомагає організму швидше відновитися і покращує імунний захист.

  Застосовувати вітаміни або харчові добавки на власний розсуд не можна, оскільки при онкологічних захворюваннях їх вживання може посилити патологічний процес. Приймайте лише ті препарати, які призначає лікар.

  Крім того, потрібно подбати про профілактику інфекційних хвороб, адже разом з рівнем лейкоцитів знижується ефективність імунного захисту. Тому варто:

  1. Вживати молоко, м’ясо, рибу, яйця лише після повноцінної термічної обробки, свіжі овочі й фрукти – ретельного мити;
  2. Пити тільки якісно очищену, кип’ячену воду;
  3. Уникати переохолодження та перебування на протягах;
  4. Дотримуватися правил особистої гігієни;
  5. Берегтися від травмування шкіри, при контакті з грунтом (наприклад, під час пересаджування рослин) – надягати захисні перчатки;
  6. Зменшити контакти з тваринами, довірити іншим членам родини чищення лотків, годівничок, кліток;
  7. Виключити контакти з хворими людьми, а під час епідемій – не відвідувати громадські місця зі скупченнями людей;
  8. При необхідності використовувати захисну маску, щоб знизити ризик зараження.

  При значному зниженні рівня лейкоцитів призначаються спеціальні лікарські препарати. Рішення про їх застосування приймає виключно лікар, який лікує вас, адже ці засоби також мають протипоказання та побічні ефекти і мають використовуватися лише з урахуванням поточного стану пацієнта (наявність чи відсутність підвищеної температури, показники лейкоцитарної формули і т.д.). Самолікування неприпустиме, воно може спровокувати непередбачувані наслідки та необхідність переривання курсу хіміотерапії, що суттєво знижує ефективність лікування онкологічної хвороби.

  Якщо лейкопенія виражена дуже сильно, значно зростає ризик розвитку інфекційних хвороб, і пацієнту може знадобитися тимчасове перебування в окремій палаті.

  У випадку, коли на фоні лейкопенії розвинулося інфекційне захворювання, проводяться лабораторні дослідження для встановлення діагнозу та призначається відповідне лікування.

  Хіміотерапія у Спеціалізованому Мамологічному Центрі

  У СМЦ хіміотерапевтичні процедури проводяться під контролем висококваліфікованих фахівців, із суворим дотриманням протоколів лікування. Види препаратів, їх комбінація та схема застосування підбираються з урахуванням всіх особливостей клінічного випадку. Лікарі детально інформують пацієнта про правила, яких потрібно дотримуватися під час проходження курсу.

  Запись на визит в центр

   Ми проводимо всі необхідні обстеження, щоб перевірити стан пацієнта перед призначенням хіміотерапії, відстежувати будь-які зміни і оперативно реагувати на них. Наші лікарі забезпечують комфортні та безпечні умови для проведення курсу хіміотерапії, зокрема – завдяки встановленню порт-системи для спрощення введення препаратів та взяття аналізів. Щоб проконсультуватися зі спеціалістом щодо проведення хіміотерапевтичних процедур та реабілітації після них, запишіться на прийом за телефоном, вказаним на нашому сайті.

   Останні матеріали

   обізнаність про рак Pink october в СМЦ 23 Жовтня , 2023
   Таргетна терапія раку молочної залози Таргетна терапія раку молочної залози! 13 Жовтня , 2023
   Що варто знати про меланому? Що варто знати про меланому? 3 Жовтня , 2023

   Теги