Специализированный Маммологический Центр

    Запис на візит до центру




    Як зціджувати грудне молоко: поради для мам

    Як зціджувати грудне молоко: поради для мам
    Переглядів:436
    Час для читання: 3 хв.
    Дата публікації:20.02.2025
    Дата оновлення: 24.04.2025

    Як зціджувати молоко з грудей вручну або за допомогою молоковідсмоктувача – це інформація, якою необхідно володіти всім мамам без виключення. Лікарі-мамологи Спеціалізованого мамологічного центру (СМЦ) залюбки поділяться з вами найціннішими порадами, що допоможуть вам уникнути помилок та проблем або вирішити їх.

    Чому потрібно зціджувати грудне молоко: основні причини

    Деякі жінки цікавляться, як зціджувати молоко з грудей, ще до народження дитини – щоб бути готовою до будь-яких життєвих обставин. Інші молоді мами навчаються цьому вже тоді, коли настає необхідність. Це може бути потрібно, якщо:

    • Жінка бажає збільшити об’єм молока, що виробляється. Якщо після звичайного годування грудьми незатребувані дитиною залишки молока зціджуються, кожного наступного разу обсяг його вироблення зростатиме. Без зціджування молочні залози також пристосовуються до зростаючих потреб малюка, але таким чином можна активізувати цей процес.
    • Батьки домовляються по черзі годувати дитину вночі. Зцідженим молоком батько може погодувати дитину з пляш ечки, даючи змогу молодій мамі поспати більше, щоб відновити сили.
    • Жінка працює або з інших причин надовго відволікається від дитини і не має змоги погодувати її за графіком, але бажає уникнути використання штучних сумішей. Зцідженим молоком малюка може погодувати людина, яка залишається з ним, коли мами немає поруч.
    • Годування тимчасово неможливе через проблеми зі здоров’ям у мами або дитини. Наприклад, у випадку проходження КТ з контрастним підсиленням малюка не можна годувати грудьми протягом перших годин після введення препарату, потрібно мінімум двічі зцідити молоко та вилити його, доки з організму жінки виведеться контрастна речовина.
    • Потрібна профілактика застою молока або його усунення, у тому числі – при маститі.
    • У дитини слабко виражений смоктальний рефлекс (наприклад, через передчасне народження). З пляшечки молоко пити легше, тому до нормалізації стану малюка у такий спосіб можна полегшити процес годування.
    • Молока у матері виробляється більше, ніж може з’їсти дитина. Зціджування після годування позбавить проблеми переповнення грудей.
    • Молоко виділяється з грудей занадто активно, і дитина захлинається від його великої кількості. У такому випадку рекомендується трохи зціджуватися перед кожним годуванням.

    Що буде, якщо не зціджувати молоко? Якщо ви не маєте змоги погодувати дитину грудьми, молоко продовжує вироблятися. Поступово груди наливаються, молоко починає самовільно виділятися із сосків. Від плям на одязі вас можуть захистити спеціальні поглинаючі вкладиші у бюстгальтер. Але найнебезпечніше те, що у вас може розвинутися лактостаз, застій молока, що викликає дискомфорт та створює умови для виникнення запального процесу – маститу.

    Однак спеціалісти ВООЗ попереджають: не слід зловживати зціджуванням молока та годувати дитину з пляшечки, якщо немає перешкод для природного грудного вигодовування.

    Методи зціджування грудного молока

    Існує два основних метода зціджування: ручне та за допомогою молоковідсмоктувача. Зручний для себе спосіб жінка обирає сама або за допомогою консультанта з грудного вигодовування. У будь-якому разі потрібно дотримуватися правил зціджування грудного молока:

    1. Для активного виділення молока з грудей у жіночому організмі має утворитися достатня кількість гормону окситоцину. Цьому сприяє розслаблений, спокійний стан жінки. Потрібно відволіктися від проблем, приступаючи до зціджування, за потреби – застосувати методи релаксації, наприклад, прийняти теплу ванну або душ, слухати улюблену спокійну музику.
    2. Для полегшення зціджування можна попередньо випити склянку трав’яного чаю, прикласти до грудей теплий (не гарячий!) рушник.
    3. Безпосередньо перед зціджуванням слід вимити руки з милом та зробити масаж грудей: м’яко, без зайвого тиску, у напрямку від основи грудей до ареоли.
    4. Під час процедури потрібно зайняти максимально зручне положення.
    5. Скільки часу потрібно зціджувати молоко? Не слід докладати надмірних зусиль, якщо молоко перестало виділятися, адже це може травмувати молочну залозу та призводить до перерозтягнення шкіри грудей, що сприяє мастоптозу.
    6. Посуд для збирання та зберігання молока обов’язково має бути чистим та стерильним!

    Ручне зціджування

    Перед процедурою зробіть легкий масаж грудей, як зазначено вище, теплими руками. Слід охопити ареолу зверху великим пальцем руки (правої – під час зціджування правої молочної залози та навпаки), а інші пальці мають огинати її знизу. Великим пальцем іншої руки слід провести по молочній залозі від основи до ареоли, при цьому потрібно легко натискати на залозу. Після кількох таких рухів з’являться перші краплі молока. Далі слід продовжувати ці дії, досягаючи виділення молока з кожного боку молочної залози.

    З використанням молоковідсмоктувача

    Як правильно зціджувати молоко молоковідсмоктувачем? Ці пристрої бувають різні, механічні та електричні, їх конструкція може відрізнятися. Перед процедурою слід обов’язково вивчити інструкцію, що додається. Підготовка до зціджування аналогічна – слід розслабитися та зробити легкий масаж грудей. Далі потрібно прикласти молоковідсмоктувач до молочної залози симетрично відносно ареоли, щоб поверхня щільно прилягала до шкіри, та почати натискати на ручку. Електричні молоковідсмоктувачі забезпечують зціджування молока автоматично. Як довго треба зціджувати грудне молоко? Ручні пристосування працюють повільніше, електричні – швидше. Рекомендується проводити процедуру не більше 5 хвилин з кожною молочною залозою.

    Як зберігати грудне молоко?

    Раніше молоко зберігали у скляних стерилізованих ємностях, банках. Тепер для цього можна придбати спеціальні стерильні контейнери та пакети. Молоко обов’язково потрібно промаркувати – зазначити дату та час зціджування. У холодильнику (на полиці, не на дверцятах) при температурі 0 – +4℃ можна зберігати його до 48 годин. Відразу після зціджування можна заморозити молоко у морозилці та зберігати до 3 місяців, після розморожування слід використати його протягом перших 24 годин. Перед годуванням потрібно розігріти молоко до температури, близької до температури тіла (до 37℃).

    Запис на візит в центр

      Отримайте найбільш вичерпну консультацію у лікаря-мамолога СМЦ. Ви не лише дізнаєтеся детально, як правильно зціджувати та зберігати грудне молоко, але й отримаєте індивідуальні рекомендації, які допоможуть уникнути проблем, що можуть затьмарити радість перших місяців вашого материнства. Звернутися до досвідченого експерта у нашому центрі можна у зручний для вас час. Запишіться на прийом за телефоном, за допомогою форми запису або у чаті.