Специализированный Маммологический Центр

  Запис на візит до центру


  Запис на прийом

  Чи небезпечні родимі плями?

  Чи небезпечні родимі плями?
  22 Вересня 2023

  Чи небезпечні родимі плями?

  Родимі плями часто завдають незручностей, адже вони можуть розташовуватися на будь-якій ділянці тіла і створювати косметичний дефект, який важко приховати. Але їх наявність може викликати ще й хвилювання – чи не є це утворення проявом раку шкіри. Як розпізнати небезпечні ознаки і точно визначити вид шкірного утворення – дізнайтеся з нашої статті.

  Що таке родима пляма?

  Те, що ми зазвичай називаємо родинками та родимими плямами, у дерматології має наукову назву невус. Це скупчення клітин, які мають підвищений вміст меланіну – пігменту, що забарвлює шкіру у темний колір. Відтінок родимих плям може бути різним, від майже тілесного до темно-коричневого, з червоним відтінком. Їх форма та розмір також надзвичайно різноманітні. Крім того, бувають плями на шкірі, обумовлені незвичним розташуванням та аномаліями розвитку кровоносних судин.

  У більшості випадків родимі плями проявляються у дітей з народження або у перші місяці життя. Проте, вони можуть з’явитися і пізніше, наприклад, під час статевого дозрівання або після інтенсивної дії ультрафіолетових променів на шкіру, при коливаннях гормонального фону під час вагітності. Деякі плями, обумовлені генетичними мутаціями, проявляються з віком у різні періоди життя.

  Чи небезпечні родимі плями, невуси. Онкодерматолог у Києві.

  Чому родимі плями можуть бути небезпечними?

  Наявність родимих плям у більшості випадків не загрожує здоров’ю людини. Але варто пам’ятати про такі фактори ризику:

  1. Родима пляма є своєрідним слабким місцем шкіри, патологічний процес на такій ділянці може розвинутися через подряпини, розтирання одягом, надмірну засмагу. Тому наявність цього утворення вимагає від людини обережного ставлення і підвищеної уваги.
  2. Доброякісні утворення, які мають вигляд родимої плями, можуть з часом перероджуватися на злоякісну пухлину.
  3. Відрізнити родиму пляму від злоякісного новоутворення (меланоми) складно, і людина може тривалий час не звертати уваги на пухлину, сприймаючи її за звичайний косметичний дефект.
  4. Родимі плями також піддаються віковим змінам (з роками змінюється їх консистенція, колір, клітинний склад), і відрізнити норму від небезпечного патологічного процесу без спеціальних медичних знань та діагностичного обладнання неможливо.

  Таким чином, наявність будь-якої родимої плями – це привід для періодичної перевірки стану здоров’я шкіри у онкодерматолога. А якщо це утворення пошкодилося, болить, кровоточить, свербить, або на цій ділянці тіла ви отримали сонячний, термічний або хімічний опік, прийти на прийом до спеціаліста потрібно терміново. Досвідчений онкодерматолог працює у Спеціалізованому мамологічному центрі, тому ви можете звернутися за допомогою до нас.

  Як відрізнити доброякісне утворення від онкозахворювання

  Навіть якщо родима пляма не була травмована, не викликає фізичного дискомфорту, це не гарантує відсутність ризиків. Тому кожній людині потрібно знати, які ознаки невусів можуть вказувати на розвиток небезпечного захворювання:

  • Асиметричність (asymmetry – А);
  • Наявність нерівних меж (borders – В);
  • Неоднорідність кольору (color – С);
  • Великий діаметр – більше 6 мм (diameter – D);
  • Зміни ознак – форми, кольору, розміру з часом (evolution – Е).

  Спеціалісти розробили такий простий алгоритм перевірки невусів, назвавши окремі кроки першими літерами англійського алфавіту, щоб кожній людині було легко запам’ятати найважливіші критерії. Таке самообстеження слід проводити регулярно у домашніх умовах, і при появі найменших підозр потрібно не піддаватися паніці, а звертатися до онкодерматолога для точної діагностики.

  Приділяйте достатньо уваги профілактиці раку шкіри у будь-якому віці, адже це підступне та небезпечне захворювання. Максимально уважним слід бути, якщо ризик появи раку шкіри підвищується:

  1. При роботі на шкідливому виробництві, яка супроводжується контактами з канцерогенами, радіоактивними речовинами;
  2. При проживанні у регіонах з несприятливою екологічною ситуацією;
  3. Після отримання сонячних опіків (навіть якщо це було одноразово і давно);
  4. При появі шкірних утворень, викликаних вірусами (папілом та кондилом – через зараження вірусом папіломи людини);
  5. Якщо у когось з родичів було діагностоване онкозахворювання шкіри;
  6. Якщо ви маєте багато невусів, кількість пігментних або, навпаки, депігментованих плям зросла останнім часом.

  Консультація онкодерматолога, діагностика родимих плям, невусів

  Куди звернутися у Києві для проведення точної діагностики

  У Спеціалізованому мамологічному центрі онкодерматолог проводить огляд із застосуванням дерматоскопії. Це безболісне обстеження, яке проводиться під час консультації за допомогою приладу – дерматоскопа, що дозволяє швидко і точно оцінити низку особливостей шкірного утворення. Наше обладнання (цифровий дерматоскоп ILLUCO IDS-1100) дозволяє не тільки отримати точне збільшене зображення новоутворення, щоб детально проаналізувати його зовнішні ознаки, але й дає змогу оцінити стан різних шарів шкіри, виявити ознаки запальних процесів.

  У більшості випадків невуси виявляються доброякісними утвореннями і потребують тільки періодичної перевірки у майбутньому. Але, якщо онкодерматолог виявить підозрілі симптоми, після дерматоскопії він може призначити додаткові обстеження, наприклад, біопсію, або порекомендує видалити утворення. Діагностичні процедури та хірургічне лікування також проводяться у нашому центрі.

  Запис на візит до центру

   Уникнути неприємних сюрпризів від наявності родимих плям та їх пошкодження можна тільки завдяки своєчасній діагностиці і відмові від спроб самолікування. Завітайте до СМЦ у зручний час – запишіться на прийом до висококваліфікованого онкодерматолога за телефоном, вказаним на нашому сайті.