- Діагностика
Що таке КТ?
Комп’ютерна томографія – метод діагностики, заснований на застосуванні рентгенівського випромінювання. На відміну від звичайної рентгенографії при КТ робиться безліч пошарових знімків, з яких комп’ютерна програма будує тривимірне зображення досліджуваної області. Випромінювач рухається по кільцю Гентрі, усередині якого розташовується пацієнт. Спіральна КТ відрізняється тим, що випромінювач рухається по спіралі та ретельно сканує кожну ділянку.
Що ж показує обстеження? Метод дозволяє виявити найменші відхилення від норми, тому застосовується для діагностики різних захворювань:
- КТ черевної та грудної порожнини, малого таза та інших частин тіла допомагає виявити доброякісні та злоякісні новоутворення, метастази.
- Методика інформативна при діагностиці запальних та інфекційних процесів.
- За допомогою КТ вдається виявити порушення кровопостачання (аневризми, стенози, звуження та ін).
- За результатами дослідження легко оцінити наслідки травм, встановити наявність та локалізацію гематом, пошкоджених кісткових і м’яких тканин.
Оскільки сканування відбувається з кроком в 1 мм, лікар може діагностувати патологію навіть на ранніх стадіях.
Показання для проведення КТ
Комп’ютерна томографія грудної порожнини проводиться за наступними показниками:
- захворювання бронхів, легень;
- підозра на злоякісну пухлину або метастази;
- порушення легеневого кровообігу;
- патології або пошкодження грудної аорти;
- пневмоторакс та інші патологічні процеси, що протікають поза легенями.
КТ органів черевної порожнини та заочеревинного простору призначається при захворюваннях наступних органів:
- печінки;
- нирок;
- підшлункової залози;
- жовчного міхура та жовчовивідних шляхів;
- наднирників;
- сечовивідних шляхів;
- селезінки та ін.
Обстеження проводиться при пошкодженні внутрішніх органів, підозрі на доброякісні та злоякісні новоутворення, запальні та інші патологічні процеси.
КТ органів малого таза призначається при захворюваннях репродуктивної системи у жінок і чоловіків, хворобах сечовивідних шляхів, пошкодженнях кісткових структур таза. Дослідження може використовуватися при аневризмі, стенозі та інших порушеннях кровообігу, новоутвореннях та інших патологічних процесах.
МСКТ черевної порожнини та інших частин тіла може проводитися для первинної діагностики та з метою підтвердження діагнозу, поставленого за результатами інших досліджень.
Протипоказання
Незважаючи на високу інформативність, комп’ютерна томографія в деяких випадках не може застосовуватися для обстеження пацієнтів. До основних протипоказань відносяться:
- вагітність;
- маса тіла понад 150 кг;
- психічні розлади;
- важкий стан пацієнта.
Не рекомендується робити комп’ютерну томографію при наявності металевих предметів в області обстеження, оскільки відблиски і затемнення на знімках ускладнюють розшифровку результатів.
Комп’ютерна томографія з контрастом має такі протипоказання:
- алергічні реакції на йод;
- ниркова недостатність;
- захворювання щитовидної залози;
- печінкова недостатність;
- протікання цукрового діабету, бронхіальної астми та інших патологій у важкій формі.
Підготовка до комп’ютерної томографії
Перед КТ грудної порожнини спеціальна підготовка не потрібна. Іноді при проведенні обстеження з контрастом необхідно за кілька днів припинити прийом деяких лікарських препаратів.
Якщо потрібно комп’ютерна томографія заочеревинного простору або малого таза, важливо правильно підготуватися до процедури. Слід дотримуватися таких рекомендацій:
- За 3-4 дні до сканування рекомендується дотримуватися дієти і виключити вживання продуктів, що викликають підвищене газоутворення.
- Дослідження проводять натщесерце – останній прийом їжі повинен бути за 6-8 годин.
- Рекомендується проводити діагностику на спорожнений кишківник. При необхідності можна використовувати відповідні препарати або клізму.
- Січовий міхур повинен бути помірно наповнений, за годину до дослідження потрібно випити 1 л негазованої води.
Перед процедурою пацієнтові потрібно зняти з себе всі металеві предмети і повідомити лікаря про ліки, які він вживає.
Як проходить процедура?
Пацієнтам, які мають вперше зробити комп’ютерну томографію, цікаво знати, як роблять процедуру. Дослідження проходить абсолютно безболісно. Пацієнт лягає на стіл томографа, який автоматично переміщається всередину кільця Гентрі. При скануванні важливо не рухатися, щоб знімки були чіткими. Триває процедура 20-30 хвилин.
При томографії з контрастом спеціальна речовина вводиться внутрішньовенно дозовано автоматичною апаратурою. При скануванні пацієнт може відчути тепло в досліджуваній області, але біль або дискомфорт відсутні. При застосуванні контрасту процедура триває 40-60 хвилин.